ALES başvurusu nasıl yapılır? ALES’de yeni sistem nasıl? ALES başvuru ücreti ne kadar?

ALES başvurularının başlamasıyla öğrenciler internete akın etti. ALES başvurusu yapmak isteyen adaylar ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden başvurularını yapacaklar. ALES başvuruları bugün başladı ve 4 Ekim tarihine kadar sürecek. Peki ALES sınavı ne zaman yapılacak? Değişen sistemle yeni ALES'in getirdikleri neler? İşte detaylar...

ALES başvurusu nasıl yapılır? ALES’de yeni sistem nasıl? ALES başvuru ücreti ne kadar?

Akademik hayatlarına başlayacaklar için büyük önem taşıyan ALES başvuruları başladı. ALESE girecek öğrencileri bu sene sınavda yeni bir düzen bekliyor. ALES başvurusu nasıl yapılacak, ALES’in yeni sisteminde değişenler neler? ALES kaç soru olacak ve kaç dakika sürecek sorularının yanında ALES’in 2017 başvuru ücretleri de merak ediliyor.

ALES 2017 SINAV NE ZAMAN, ÜCRETİ NE KADAR?

2017 ALES Sonbahar Dönemi Sınavı 19 Kasım 2017 tarihinde saat 10.00’da yapılacak. Sınav başvuru ücreti ise 90 lira olarak belirlendi. Yeni yönetmeliğe göre sınav geçerlilik süresi 5 yıl olacak.

ales-basvurulari-ne-zaman-2017-2018-osym

ALES BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

ALES için Sonbahar Dönemi başvuruları bekleniyor. YÖK tarafından belirlenen ALES tarihlerine göre, ALES başvurusu 26 Eylül 2017 tarihinde alınmaya başlanacak ve 4 Ekim 2017 tarihinde sonlanacak.

ALES BAŞVURULARI GİRİŞ SİSTEMİ

ALES’DE YENİ SİSTEM NASIL OLACAK?

Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı (LES) adıyla yapılmaya başlanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı'nda (ALES), Yükseköğretim Kurulu köklü değişikliğe gidiyor. YÖK'ten konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. Buna göre ALES’te test sayılarında azaltmaya gidildi. Dört test/bölüm sayısı ikiye indirildi. Yeni ALES, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden ve testten oluşacak. Böylelikle Sözel-I ve Sözel-II ile Sayısal-I ve Sayısal-II testleri ayrımı ortadan kaldırıldı.
Yeni ALES'te belirlenen testlerin içeriğine ilişkin de yeni düzenlemeler yapıldı. ALES Sözel Testi; sözcükte, cümlede ve parçada anlam; cümle ve metni tamamlama; kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarından oluşacak. Burada adaylardan temel dilbilgisi becerilerinin yanı sıra daha çok sözel akıl yürütme becerilerini ölçmek amaçlanıyor. ALES Sayısal Testi; temel matematiksel işlemler, matematiksel ilişkilerden yararlanma; tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecek. Burada adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerilerinin ölçülmesi amaçlanıyor.

Loading...