Sözcü Plus Giriş

ALES soru ve cevapları yayınlandı: ÖSYM ALES soru ve cevabı kontrol sistemi… Sonuçlar ne zaman?

19 Kasım'da ALES'e giren öğrenciler şimdi ALES soru ve cevaplarını araştırıyor. ÖSYM tarafından ALES soru ve cevapları yayınlandı. ALES soru ve cevaplarını kontrol etmek isteyen öğrenciler ÖSYM'nin sistemine girerek ALES soru ve cevpalarını kontrol edebilecek. ALES sonuçları ne zaman?

Sozcu.com.tr
14:04 -
ALES soru ve cevapları yayınlandı: ÖSYM ALES soru ve cevabı kontrol sistemi… Sonuçlar ne zaman?

Beklenen sorular ÖSYM tarafından yayınlandı. ÖSYM, 19 Kasım tarihinde yapılan ALES yani Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nda (Sonbahar Dönemi) kullanılan temel soru kitapçığının adayların erişimine açıldı duyurdu. ALES'e giren adaylar ÖSYM'nin AİS (Aday İşlemleri Sistemi) üzerinden soru kitapçıklarına ulaşbilecekler.

ALES SORU VE CEVAPLARI LİNKİ

osym-1

ALES’DE YENİ SİSTEM NASIL OLACAK?

Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı (LES) adıyla yapılmaya başlanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı'nda (ALES), Yükseköğretim Kurulu köklü değişikliğe gidiyor. YÖK'ten konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. Buna göre ALES’te test sayılarında azaltmaya gidildi. Dört test/bölüm sayısı ikiye indirildi. Yeni ALES, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden ve testten oluşacak. Böylelikle Sözel-I ve Sözel-II ile Sayısal-I ve Sayısal-II testleri ayrımı ortadan kaldırıldı.
Yeni ALES'te belirlenen testlerin içeriğine ilişkin de yeni düzenlemeler yapıldı. ALES Sözel Testi; sözcükte, cümlede ve parçada anlam; cümle ve metni tamamlama; kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarından oluşacak. Burada adaylardan temel dilbilgisi becerilerinin yanı sıra daha çok sözel akıl yürütme becerilerini ölçmek amaçlanıyor. ALES Sayısal Testi; temel matematiksel işlemler, matematiksel ilişkilerden yararlanma; tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecek. Burada adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerilerinin ölçülmesi amaçlanıyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more