Sözcü Plus Giriş

Burs ve kredi başvuruları bu hafta olabilir mi? KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?

KYK'nın sitesi bu sıralar burs başvurusu yapmak isteyen öğrenciler tarafından yoğun olarak ziyaret ediliyor. KYK'nın burs başvurularından faydalanmak isteyen öğrenciler "KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?" sorusunu sıklıklar soruyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun burs ve öğrenim kredisi başvurularını ne zaman başlatacağı konusunda net bir bilgi olmasa da, bazı tarihler ipucu veriyor...

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:25, 01/10/2017
Burs ve kredi başvuruları bu hafta olabilir mi? KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?

Yeni eğitim yılı başlarken öğrenciler kendilerine ekonomik destek sağlayacak burslar konusunda araştırmalar yapıyor. KYK burs başvuruları bu noktada büyük önem taşıyor. KYK öğrenim kredisi ve burs başvuruları henüz başlamadı. KYK burs başvurularının ne zaman başlayacağına dair kesin bir açıklama yok fakat KYK burs başvurularının DGS tercih sonuçlarının ardından açıklanması bekleniyor.

GEÇEN SENE KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLADI?

Geçtiğimiz sene KYK kredi ve burs başvuruları 2 Ekim tarihinde başlamış ve 12 Ekim tarihine kadar sürmüştü. Bu sene geçtiğimiz seneyle aynı tarihlerde başlarda önümüzdeki hafta KYK kredi başvurularının alınması bekleniyor.

kyk-gsb_6605x318_20_6

KİMLER BURS BAŞVURUSU YAPABİLİR?

Ön lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler,( şehit çocuğu/kardeşi , gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.) İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.) Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez) ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler, Amatör Milli Sporcu belgesine sahip olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir. Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

KREDİ KAZANANLAR NASIL GERİ ÖDEYECEK?

KYK Başvurusu sonucunda öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrenciler mezun olduktan 2 yıl sonra almış oldukları kredileri geri ödemeye başlarlar. Kredi Yurtlar Kurumunun resmi web sitesi üzerinden borç sorgulaması yapılması ve ücretin geri ödenmesi gerekmektedir. KYK geri ödeme işlemi de aylık taksitler şeklinde belirlenmektedir yani almış olduğunuz kredi toplamını tek seferde geri ödemeniz söz konusu değildir.

KYK BURSLARI BU SENE KAÇ LİRA?

Bu sene zam oranı geçtiğimiz yıla göre bir hayli az oldu. 2016’da KYK Burs ve Kredileri 70 TL kadar bir zam almıştı ve 400 TL’ye çıkmıştı. 2017’de ise KYK Burs ve Kredi tutarı 425 TL’den 450 TL’ye yükseldi. 2017 Ocak itibari ile KYK Burs ve Kredileri, 25 TL bir artış ile 450 Türk Lirası olarak belirlendi.Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklaması “Bu yıl lisans öğrencilerine kredi burs 470 TL olarak ödenecek” şeklindeydi.

Yayınlanma Tarihi:14:03,