Sözcü Plus Giriş

‘Eğitimin bütün yapı taşlarında büyük sorunlar var’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, “Müfredatın yanında eğitimin bütün yapı taşlarında büyük sorunlar var. Ve bu sorunlar çözülme yoluna gitmiyor. Aksine daha derinleşerek sorunlar yumağı olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor” dedi.

Yurdagül UYGUN
15:09 -
‘Eğitimin bütün yapı taşlarında büyük sorunlar var’

Adalet Kurultay’ında sozcu.com.tr’ye konuşan CHP'nin Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, eğitim sisteminde 15 yıldır çok büyük kırılmalar ve tahribatların sözkonusu olduğunu belirterek, “Ancak 2016 eğitim müfredat taslağı ile bu kırılma kendisini daha fazla hissettirmiş durumda. Müfredatın yanında eğitimin bütün yapı taşlarında büyük sorunlar var. Ve bu sorunlar çözülme yoluna gitmiyor. Aksine daha derinleşerek sorunlar yumağı olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Yakında okullar açılacak. Veliler eğitimde bu sorunlarla şu anda itiraz eder durumdalar” dedi.

lale

Adalet Kurultayı'nı yaparken eğitime büyük yer vermek istediklerini anlatan Karabıyık, eğitimde adalet denildiğinde, eğitime erişimin, müfredatın, barınma sorununun, sınav sisteminin ve öğretmen atamalarının önemli olduğunu söyledi. Eğitimde çok fazla başlık olduğunu kaydeden Karabıyık, şöyle devam etti: “Eğitimde Adalet ana başlığında yaptığımız panelde eğitimde fırsat eşitsizliğini değerlendirdik. Ayrıca eğitim bir tercihtir. Velilerin öğrencilerin tercihine bırakılır. Bu tercih sisteminde de adaletsizlikler var. Eğiticilerin atanmasında da adaletsizlikler var. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir takım görev ve sorumluluklarını vakıflara terk etmiş olması hatta vakıflara teslim olmuş olmasında da bir takım sorunlar ve adaletsizlikler var. Zaten bunlar başlı başına anayasaya aykırılığı ifade ediyor. Anayasamıza göre milli eğitim müfredatının ve bütün alan çalışmalarının bakanlık tarafından yapılacağı, tüm öğrencilere eşit erişim imkanının sağlanacağı, öğrencilerin, gençlerin barınması konusunda bütün görev ve sorumluluğun devlette olacağı çok net yazıyor zaten. Ama gelin görün ki bunu tam olarak tersine dönüştüren uygulamalar sözkonusu. Ve bu uygulamalar artıyor.”

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more