Sözcü Plus Giriş

İşte beklenen tarih… 2017 KYK burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? Yurtkur burs sonuçları hakkında bir açıklama yaptı mı? Gözler KYK’dan gelecek burs sonucu haberinde!

Öğrencilerin maddi durumlarına destek olacak KYK bursu ve kredisi için başvurularını tamamlayanlar sonuçlara odaklandı. KYK burs başvuru sonuçlarını bekleyen tüm öğrencilerin gözü kulağı kyk.gov.tr ve yutkur.gsb.gov.tr adresinden gelecek son dakika haberinde. Geçtiğimiz günlerde sona eren başvuru süreci aradından öğrenciler burs sonucu heyecanı da arttı. Geçen yıllarda KYK burs başvuru sonuçlarını kaç günde açıkladı? Peki KYK burs başvuru sonuçları 2017 Kasım ayına sarkacak mı?

Sozcu.com.tr
17:20 -
İşte beklenen tarih… 2017 KYK burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? Yurtkur burs sonuçları hakkında bir açıklama yaptı mı? Gözler KYK’dan gelecek burs sonucu haberinde!

Yüzbinlerce öğrenci 2017 KYK burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak merak ediyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan beklenen burs sonucu açıklaması üzerine öğrenciler yurtkur.gsb.gov.tr adresini takip ediyorlar. Bu yıl burs ve kredi ücretlerindekşi artış ne kadar? Peki KYK burs başvuruları ne zaman açıklanır? Öğrencilerin maddi durumlarına destek olacak KYK bursu ve kredisi için başvurularını tamamlayanlar sonuçlara odaklandı. KYK'dan gelecek son dakika açıklaması bekleniyor. KYK burs ve kredi arasındaki fark ne? KYK burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? Geçen yıl sonuçlar başvurular bittikten 5 gün sonra açıklanmıştı. İşte beklenen burs sonuçları açıklanma tarihi…

KYK BURS BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

KYK burs başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair net bir açıklama olmasa da geçtiğimiz sene KYK burs başvurularının açıklandığı gün bu konuda fikir veriyor. 24 Ekim’de bitecek burs başvurularının kasım başlarına kadar açıklanması bekleniyor. Geçtiğimiz sene KYK burs başvuruları sonuçları başvuruların tamamlanmasından 5 gün sonra açıklanmıştı. burs sonuçları için beklenen tahmini tarih şu şekilde, 24 Ekim günü sonlanan burs başvurularından ortalama 5 gün sonra sonuçların açıklanması bekleniyordu, ancak 29 Ekim günü hem Cumhuriyet Bayramı'na hem de pazar gününe denk geldiği için sonuçların pazartesi günü civarında açıklanması bekleniyor.

kyk-burs-basvuru-sonucu

KYK BURS ÜCRETLERİ NE KADAR?

2017 Ocak itibari ile KYK Burs ve Kredileri, 25 TL bir artış ile 450 Türk Lirası olarak belirlendi. Bu sene zam oranı geçtiğimiz yıla göre bir hayli az oldu. 2016'da KYK Burs ve Kredileri 70 TL kadar bir zam almıştı ve 400 TL'ye çıkmıştı. 2017'de ise KYK Burs ve Kredi tutarı 425 TL'den 450 TL'ye yükseldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklaması “Bu yıl lisans öğrencilerine kredi burs 470 TL olarak ödenecek” şeklindeydi.

BURS VE KREDİ HANGİ DURUMLARDA KESİLİYOR?

Öğrenim kredisi kesilme sebepleri:

 • Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
 • Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi,
 • Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski okulunda bir yıldan fazla başarısız olması yada öğretimine bir yıl ara vermesi,
 • Öğretim kurumunun kapatılması,
 • Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
 • Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,
 • Kesin hükümle mahkum olması.
kyk_logo

Bursun kesilme sebepleri:

 • Başarısız olması,
 • Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
 • Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
 • Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi,
 • Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması yada öğretimine bir yıl ara vermesi,
 • Öğretim kurumunun kapatılması,
 • Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
 • Kesin hükümle mahkum olması.

BURS, ÖĞRENİM KREDİSİ VE KATKI KREDİSİ ARASINDAKİ FARK

T.C. vatandaşı yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır. Öğrenim Kredisi, Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. Katkı Kredisi ise yüksek öğretim kurumlarında bir öğrenci için cari hizmet ödeneği karşılığı Bakanlar Kurulunca tespit edilen miktarın Devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı Kurumca öğrenci adına öğretim kurumu hesabına ödenen paradır.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 20:21 30.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more