Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Durmuş: Her teori alet çantası

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş evrimle ilgili bir soruya şu yanıtı verdi: “Tornavidaya inanıyor musunuz? Penseye inanıyor musun? Penseyi kulanıyor musun? Evet. Aynı şekilde ben evrime inanıyor muyum? Hayır evrime inanmıyorum. Ama evrimi kullanıyor muyum, kullanıyorum.”

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Durmuş: Her teori alet çantası

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş, evrim teorisi için tornavida ve penseye benzetmesi yaptı. Durmuş, “Tornavidaya inanıyor musunuz? Penseye inanıyor musun? Penseyi kullanıyor musun? Evet. Aynı şekilde ben evrime inanıyor muyum? Hayır evrime inanmıyorum. Ama evrimi kullanıyor muyum, kullanıyorum” dedi.

 

Durmuş, şöyle devam etti: “Evrimi nerede kullanıyorum? Biyoteknolojide kullanıyorum, gen teknolojisinde kullanıyorum. Biyolojik bir takım konuları açıklamakta kullanıyorum. Yani benim için tornavida, alet çantası. Her teori zaten alet çantasıdır. Ben şunu söylüyorum net olarak, biz evrimi kaldırdık mı cümlesi, siz Fransız ihtilalini kaldırdınız mı, siz Osmanlı Devleti’nin yıkılışını programlardan kaldırdınız mı cümlesi kadar saçma bir cümledir. Çünkü varolan bir şeyi kaldırmazsınız. Model sunarsınız, es geçersiniz. Bu yüzden soru, Evrim teorisine dair es geçtiniz mi? Hayır. Biz evrim teorisine dair bir düzenleme yaptık. Evrim konusu taraftarları ve karşıtları gibi, takım tutar gibi ele alınacak bir konu değil öncelikle. Böyle bir moddan çıkmamız lazım.”

Loading...