Sözcü Plus Giriş

YDS başvurusu nasıl yapılır? YDS başvuruları ne zaman yapılacak?

Yabancı Dil Sınavı (YDS) başvuruları bugün (26 Temmuz) başladı. YDS'ye nasıl başvurulacak? YDS başvurularında son gün ne zaman? İşte YDS başvuru süreci hakkında merak edilenler...

null
Güncellenme: 15:44, 26/07/2017
YDS başvurusu nasıl yapılır? YDS başvuruları ne zaman yapılacak?

YDS'ye başvurmak isteyen adaylar başvuruların son gününü ve YDS sınav ücretinin ne kadar olduğunu merak ediyor. YDS başvuruları 3 Ağustos 2017 tarihinde bitecek. Peki YDS sınavı ne zaman yapılacak?

YDS BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

ÖSYM’den yapılan açıklamada Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2017-YDS Sonbahar Dönemi) 17 Eylül 2017 tarihinde uygulanacağı belirtildi. Sınava başvurular, 26 Temmuz – 3 Ağustos 2017 tarihlerinde yapılacak olup adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra başvuru süresi içinde sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayacaklardır.

ÖSYM’NİN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

2017 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2017-YDS Sonbahar Dönemi) 17 Eylül 2017 tarihinde uygulanacaktır. Sınava başvurular, 26 Temmuz – 3 Ağustos 2017 tarihlerinde yapılacak olup adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra başvuru süresi içinde sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayacaklardır. Adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.

YDS başvuruları ÖSYM'nin AİS adlı aday işlemleri sisteminden yapılacak. YDS'ye başvurmak isteyen adaylar AİS sistemi üzerinden TC kimlik numaraları ve şifrelerini girerek başvurabilecekler. YDS başvuru ücreti geçtiğimiz sene 80 TL olarak belirlenmişti. Bu sene ise 90 TL olarak açıklandı. YDS ücretleri ÖSYM ödemeler sayfasından ya da Akbank, Kuveyt Türk, Türk Ekonomi Bankası, Halkbank şubeleri ve internet şubeleri, Ziraat Bankası'nın ise sadece internet şubelerinden yatırılacak.

AİS ŞİFRESİ NASIL ALINIR

Aday şifrelerini (İnternet erişim şifresini) kaybeden veya unutan adaylar, yeni şifrelerini aşağıda belirtilen şekilde edinebilirler:
YGS adayları, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresli İnternet adresinden ücretsiz olarak yeniden edinebilirler. Bunun için belirtilen İnternet adresinden “Şifremi Unuttum” alanına girmeleri, burada kendilerine sorulan soruları doğru cevaplandırmaları (Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.) gerekmektedir.

Sorulara doğru cevap veremediği için İnternet erişim şifresini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar, yeni şifre edinmek için ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya YGS'de Başvuru Merkezi olarak görev yapan yetkilendirilmiş Başvuru Merkezlerine geçerli nüfus cüzdanı/pasaportları ile birlikte şahsen başvurarak, 5,00 TL ücret karşılığı yeni şifrelerini edinmek zorundadır. ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri ve yetkilendirilmiş Başvuru Merkezleri'nin adreslerine aşağıda verilen bağlantıdan erişilebilir. Adayın kendisinden başka hiç kimse aday adına şifre edinemez.

Yayınlanma Tarihi:15:43,