Sözcü Plus Giriş

1.5 milyon dolara lobiciyle anlaştı

Halkbank, eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla serbest bırakılmayınca lobi firması ile anlaştı Trump'a yakın şirkete aylık 125 bin dolar ödeyecek.

Zeynep GÜRCANLI
Güncellenme: 10:11, 02/09/2017
1.5 milyon dolara lobiciyle anlaştı

Reza Zarrab'la ABD'de aynı davada yargılanan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, tüm çabalarına rağmen mahkemece kefaletle serbest bırakılmayınca, banka çareyi lobicilerde aramaya başladı. Halkbank, ABD'de Başkan Donald Trump'a yakınlığıyla bilinen “Ballard Partners” adlı lobi şirketiyle anlaştı. Anlaşma için şirkete aylık 125 bin dolar ödenecek. Yani firma lobi faaliyetleri için Halkbank'tan yılda 1.5 milyon dolarlık ödeme alacak. Halkbank'ın Ballard lobi şirketiyle yaptığı anlaşma, şirketin ABD hükümetine yaptığı zorunlu bildirim sonucunda ortaya çıktı.

İlginizi ÇekebilirHakan Atilla'dan kefalet başvurusuHakan Atilla'dan kefalet başvurusu

TÜRKİYE'NİN DE LOBİCİSİ

Türkiye hükümeti de geçtiğimiz mayıs ayında aynı lobi şirketiyle, Türkiye'nin ABD'deki imajını geliştirmek için anlaşma yapmıştı. Türkiye Cumhuriyeti'nin Ballard şirketiyle yaptığı anlaşma için yıllık 1.5 milyon dolar ödeneceği de o dönemde ABD hükümet kayıtlarına yansımıştı. Şimdi Halkbank da aynı şirkete yıllık 1.5 milyon dolar ödeceyeğinden, Ballard'ın Türkiye'den bu yıl içinde kazanacağı para 3 milyon dolara ulaştı.

Lobi şirketinin sahibi olan Brian Ballard, ABD Başkanı Donald Trump'a yakınlığı ile tanınıyor. Trump'ın seçim kampanyasında kendisine yüklü miktarda bağış toplayanlardan biri olan Ballard, ayrıca Trump'ın yönetimi devralma aşamasındaki ‘Geçiş Dönemi Komitesi'nde de görev yapmıştı. Mehmet Hakan Atilla, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaparken, görevli olarak gittiği New York'ta gözaltına alınmış, ardından mahkemece tutuklanmıştı. Atilla'nın dosyası da Reza Zarrab'ın, ABD finans sistemini dolandırmak ve İran'a karşı yaptırımları delmek suçlamasıyla açılmış olan davaya eklenmişti.

Son olarak Atilla, tutuksuz yargılanmak ve dosyasının Zarrab davasından ayrılması için mahkemeye resmen başvuruda bulunmuştu. Mahkeme Hakimi Richard Berman, Atila'nın kefaletle salıverilip, tutuksuz yargılanmasına ilişkin talebini reddetmişti. Dosyanın ayrılması konusundaki kararın ise 7 Eylül'deki duruşmada verilmesi bekleniyor. Reza Zarrab davası ise 30 Ekim'de başlanacak. Eğer Zarrab ve iddianamede yer alan suç ortakları suçlu bulunurlarsa, Atilla'nın da aynı dosyada yer alması nedeniyle Halkbank'a da ABD'den yaptırım gelmesi söz konusu.

İlginizi ÇekebilirHalkbank'ın ABD'li ortakları açıklandıHalkbank'ın ABD'li ortakları açıklandı

Halkbank'ın lobi şirketiyle anlaşmasının altında yatan ana nedeninin, Zarrab ve iddianamede yer alan suç şebekesinin ceza görmesi halinde, bankanın bu süreçten yara almadan çıkarılması olabileceği ifade ediliyor.

ANLAŞMA 21 AĞUSTOS’TA İMZALANDI

ABD hükümetine bağlı, yabancı ülke ve yabancı firmaların çıkarları doğrultusunda lobi faaliyetleri şirketler ve yaptıkları anlaşmaların kaydını tutan FARA kayıtlarına göre, Halkbank ile Ballards Partners arasındaki anlaşma 21 Ağustos 2017'de imzalandı. Anlaşmada Ballards Partners'ın görevi şöyle tanımlanmış: “Firma Halkbank'a danışmanlık hizmeti verecek. Halkbank'ın gerekli gördüğü durumlarda ve konularda ABD Federal Hükümeti nezdinde, Hazine Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve ABD Başkanlık İdari Ofisi'nde temsil edip savunacak. Halkbank'ı mevzuat politikasındaki gelişmeler konusunda bilgilendirecek.”

Yayınlanma Tarihi:09:53,