2018’de asgari ücret ne kadar olacak? Bekleyiş sürüyor…

Geçim sıkıntısı yaşayan yüzbinlerce vatandaş asgari ücret ne kadar olacak merak ediyor. 2018 yılında asgari ücrete gelecek zam için son dakika haberi bekliyorlar. Asgari ücret komisyonun toplantıları devam ediyor. 2018 yılında ne kadar zam geleceği ise Aralık ayının sonuna kalmış gibi görünüyor. CHP Geenel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP Eskişehir İl Kongresinde, "2018 yılında asgari ücret net 2 bin lira olmalı." dedi. İşte tüm merak edilenler...

2018’de asgari ücret ne kadar olacak? Bekleyiş sürüyor…

Asgari ücrete yapılacak zammı belirlemek için hükümet ile sendikalara arasında pazarlıklar devam ediyor. Asgari ücret komisyonunun üçüncü toplantısıTürkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nda (TİSK) yapıldı. Toplantı sonrası Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, Aralık ayının son haftasında Bakanlıkta yapılacak son komisyonla zammın belirleneceğini ifade etti. Peki 2018 yılında asgari ücret ne kadar olacak? TİSK ne önerdi? İşte asgari ücret zammı ile ilgili tüm haberler…

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücretin belirlenmesi için yapılan görüşmelerde Türk-İş asgari ücret talebini açıkladı. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin 2018 yılında net bin 893 lira olmasını talep ettiklerini açıkladı. TİSK ise asgari ücretin yılın tamamı yerine altışar aylık dilimler halinde belirlenmesini isteyen TİSK, yeni asgari ücrette enflasyon verileri dışında işsizlik oranları, ekonomik riskler ve rekabet gücünün de dikkate alınması gerektiği görüşünde.

ASGARİ ÜCRET 2 BİN LİRA OLMALI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir İl Kongresine katılan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu,

“Akıllarına taşeron işçileri de gelmezdi. Taşeron işçilerin haklarına kim sahip çıktı? Biz çıktık. Neyi, nasıl yapacağımızı da söyledik. Onlara her türlü hakkı vereceğimizi söyledik. Normal bir işçiden ayrı tutulamayacaklarını söyledik. İlk dillendiren partiyiz. Bugün o noktaya geldiler. Bugün taşeron işçilere hak veren kanun hükmünde kararnameyi çıkardılar. İktidar partisinin bizim bulunduğumuz noktaya gelmesi bizi memnun eder. Buradan bütün taşeron işçi kardeşlerimize sesleniyorum, sen yıllardır konuşamıyordun. Hak, hukuk diyemiyordun. Senin sesin biz olduk. Eksiklikler var, tamamlanması için mücadele vereceğiz. İşimiz bitmedi. Muhtarların sorunlarını da çözeceğiz. Orman köylülerin sorunları var. Bunu çözeceğiz. Emeklilerin sorunları var. İki maaş ikramiyemiz hala gönlümüzde duruyor. Emekliler iki maaş ikramiye bizim namus borcumuz. Asgari ücret, akıllarına bile gelmezdi. Asgari ücret net bin 500 lira olacak dedik. ‘Nereden bulacaksın bu parayı' dediler. Türkiye'de para var da başka yere harcıyorsunuz. Cebinizi dolduruyorsunuz, işçiye vermiyorsunuz. Oturdular onlar da seçim bildirgesine ‘Bizde asgari ücreti arttıracağız' dediler. Buradan söylüyorum, 2018 yılında asgari ücret net 2 bin lira olmalı. Büyük ihtimal ‘Parayı nereden bulacağız' diyecekler. Para var kardeşim para var. CHP'li belediyeler asgari ücreti net bin 500 lira olarak uyguluyorsa, sen koskoca devletsin sen nasıl yapamıyorsun. Ödemeyeceksen, bir geçinin bakalım aylık 2 bin lira. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçinsin, Başbakan Binali Yıldırım ve bakanlar da geçinsin. 2 bin lira geçinsin derken, uçak ve makam araçlarından vazgeçmesinler. 2 bin lira bir mutfak nasıl geçinir ona baksınlar.”

asgari ücret

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONUNDA KİMLER VAR? ASGARİ MAAŞ NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılan ilk toplantının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanan komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret için gözler o güne çevrildi... İlginizi Çekebilir Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret için gözler o güne çevrildi...

ASGARİ ÜCRET ŞU AN İÇİN NET BİN 404 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 510 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 88 lira 56 kuruşu (işverene maliyet tutarında sosyal güvenlik primindeki yüzde 5 oranındaki indirim dikkate alınmış ve 100 lira/ay teşvik indirimi hariç) buluyor. Bunun bin 777 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 275 lira 51 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 35 lira 55 kuruşunu işverene ait işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Asgari ücret komedisi! İlginizi Çekebilir Asgari ücret komedisi!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...