30 yıldan fazla çalışanlar ne kadar ikramiye alacak?

Torba Yasa Meclis’ten geçti, 30 yıldan fazla hizmeti olan emeklilere ek ikramiye ödenecek. Hak sahipleri, 7 bin 500 liraya kadar olan ikramiyelerini 3 ay içinde alabilecek, fazlası ise 2018’de yatırılacak.

30 yıldan fazla çalışanlar ne kadar ikramiye alacak?

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan 30 yıldan fazla çalışan emeklilerin alacakları ekstra ikramiye tutarlarını yazdı. İşte Doğan’ın yazısının ilgili bölümü: Madde madde anlatayım. 2015 yılından önce emekli olup, 30 yıldan fazla hizmet süresi olan, ancak ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan memurlar bu haktan yararlanacak. Emeklilere 30 yılın üzerinde çalıştıkları her bir yıl için ek ikramiye ödenecek. Diyelim ki, 40 yıl çalıştınız ve 30 yıl üzerinden ikramiye aldınız. Aradaki 10 yıllık fark size ödenecek.

Alacağınız ikramiye farkı ise emekli olduğunuz dönemdeki aylık maaşınız, keseneğiniz, katsayınız ve o dönem aldığınız emekli ikramiyesine esas teşkil eden hesaplamalara göre yapılacak. Bu çerçevede herkes farklı ikramiye alacak. En basit haliyle şöyle anlatayım: Emekli olduğunuz dönemde aldığınız ikramiyeye konu maaşınızın 500 lira olduğunu varsayalım. 40 yıl çalıştınız. 10 yıllık ek ikramiye hakkınız var. Sene başına 500 liradan, 10 yıl fazla çalışma için devlet size 5 bin lira ödeyecek. Elbette maaşı yüksek, çalışma süresi uzun olanların alacağı ek ikramiye de fazla olacak. Hak sahipleri yasanın yayımlandığı günden itibaren 1 yıl içinde başvuru yapabilecekler.

ÖDEMELER İLK 3 AYDA YAYILACAK

Başvurular ise Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapılacak. Ödemeler, başvuru tarihinden itibaren 3 ay içinde hak sahiplerine yapılacak. Diyelim ki, 1 Şubat'ta müracaat ettiniz; mayısta ikramiyenizi alabileceksiniz. 7.500 liraya kadar olan ödemeler, 3 ay içinde yapılacak. Eğer kalan bir kısım varsa o da, gelecek yılın aynı döneminde yasal faizi bile birlikte ödenecek. Örnekle anlatayım. Hesap yapıldı ve toplam 10 bin lira ek ikramiye almaya hak kazandınız; şubatta da SGK'ya başvurdunuz. 7.500 lirasını mayıs ayında alacaksınız; kalan 2.500 lira da 2018'in mayıs ayında bir yıllık yasal faiz üzerinden ödenecek.

tablolarlarlarlarlar

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...