300 bin kişi villada kaldı

Yazlık bölgelerde villa kiralama yöntemi gittikçe yaygınlaşıyor. Bu yaz boyunca 300 bin kişi tatilini, kirası 2-10 bin arasında değişen villalarda geçirdi. Gittikçe yaygınlaşan ev turizmi uygulaması için yasa taslağı hazırlanıyor.

300 bin kişi villada kaldı

Bu yaz kiralık villalar yaklaşık 300 bin turisti ağırladı ve 120-140 milyon lira arasındaki ekonomik değerle dikkat çekti.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Komitesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ogan, yaklaşık 15 yıl önce bir İngiliz firmasının Antalya'nın Kaş ilçesinde yazlık villa kiralama geleneğinin başladığını, bunun Kaş ve Fethiye bölgesinden ülke geneline hızla yayıldığını söyledi.

KİRALAMAK İÇİN VİLLA YAPILIYOR

Ogan, yazlık villa kiralama sektörünün getirisinin fark edilmesiyle birlikte villa sayısının hızla arttığını, hatta bazı bölgelerde arazi sahiplerinin kiralama maksadıyla villalar inşa ettiğini dile getirdi. Villa kiralama için çok sayıda internet sitesinin kurulduğunu anlatan Ogan, şunları kaydetti:

KİRALAR 2-10 BİN ARASI

“Şu an tahminlerimize göre yazlık villa türünde 5 bin civarında villa bu şekilde ev turizmine hizmet veriyor. Ekonomik olması ve otelden daha sakin olması tercihte önemli rol oynuyor. Fiyatlar haftalık ortalama 2 bin liradan başlayıp, villanın büyüklüğüne ve donanımına göre 10 bin liraya kadar çıkıyor. 6-10 kişi kalındığında, insanlara cazip geliyor. Yaklaşık 5 bin villada yaz boyunca 300 bin civarında misafirin ağırlanıyor. Haftalık ortalama kiralama ücretinin 2 bin lira olduğunu varsayarsak sezonluk ekonomik büyüklük 120-140 milyon lira arasında değişiyor.”

EV TURİZMİNE YASA

Ev turizmi konusunda bir yasa taslağı hazırlandığını belirten Mehmet Ogan, mevcut ev turizminin barındırdığı risklerin hükümet yetkililerine anlatıldığını, yasanın çıkması durumunda ev turizmi sektörünün seyahat acenteleri kontrolünde yapılabileceğini söyledi.

Turizmde ucuz olmak da yetmiyor İlginizi Çekebilir Turizmde ucuz olmak da yetmiyor Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatilinin bitmesine ne kadar kaldı? İlginizi Çekebilir Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatilinin bitmesine ne kadar kaldı?