6.2 milyon araç sigortasız trafikte

Trafikte 6.2 milyon araç kanunen zorunlu olmasına rağmen sigortasız dolaşıyor. Olası kazalarda hem ölenlerin yakınları ile sakat kalanlar mağdur olacak hem de sigortasız 6.2 milyon sürücü milyonlarca lira tazminatı cepten ödeyecek.

6.2 milyon araç sigortasız trafikte

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan bugünkü yazısında trafiğe kayıtlı 6.2 milyon aracın sigortasız olduğunu yazdı. İşte Doğan’ın yazısının ilgili bölümü:

Hep diyordum, trafik sigortasında süren fiyat tartışmasının sonuçları ağır olacak diye; maalesef beklenen oldu ve zorunlu olmasına rağmen trafikte sigortasız araç sayısı yüzde 30'a kadar yükseldi. TÜİK'in son açıkladığı verilere göre 2016'nın kasım ayında trafikteki toplam araç sayısı 21 milyonun biraz üzerinde. Aynı dönemde trafik sigortası yaptıran araç sayısı 14.7 milyon. Sigortasız araç sayısı ise 6.2 milyon ki, bu da araçların yüzde 30'unun sigortasız trafikte dolaştığı anlamına geliyor. Rakamlara bakıldığında da son üç yılda, sigortasız araç sayısının yüzde 26'dan, yüzde 30'a çıktığı görülüyor. Aralık verileri açıklandığında bu oranın biraz daha artması bekleniyor.

TOPLUMSAL SORUN OLUR

Kimilerine bu artış pek bir şey ifade etmeyebilir. O zaman şöyle anlatayım. Trafik sigortası, sürücülerin, trafikte başkalarına verecekleri hem bedeni (ölüm, sakatlık) hem de maddi zararlara karşı yaptırılıyor. Kusurlu ya da kusursuz hiç fark etmez, sürücü, bir ya da birkaç kişinin ölümüne neden olursa, ölenlerin yakınları mağdur olmasın diye trafik sigortası var. O nedenle zorunlu; o nedenle de sigortanın yaptırılmaması diye bir durum söz konusu değil. Ne mi, demek istiyorum? Normal şartlarda trafikte sigortasız araç olmaması gerekirken, aksine sayı artıyor; yüzde 30'lara kadar da çıkmış durumda diyorum ve ekliyorum, bu bir felaket. Neden mi? Olası kazalarda hem ölenlerin yakınları mağdur olacak hem de sigortasız 6.2 milyon sürücünün başı yanacak. Yanacak, çünkü milyonlarca lira tazminatı cepten ödemek zorunda kalacak.

Peki, neden bu hale gelindi? Son iki yılda trafik sigortası primlerindeki yüzde 80, hatta yüzde 100'e varan artışlar ve bu artışa tüketicinin sigorta yaptırmayarak gösterdiği tepki başlıca neden ama bana göre sadece bu da değil. Nitekim 2016'nın ortalarından itibaren trafik primleri düşüyor. Geçen senenin mart, nisan, mayıs aylarında ortalama fiyat 680 liralardayken, aralık ayında 620 liraya kadar geriledi. Yüzde 10'luk bir düşüş söz konusu ki, kimi şirketlerin indirimi yüzde 15'lerin de üzerinde. Evet, trafikte eski 150-200 liralık fiyatlar yok, olmayacak da.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...