Sözcü Plus Giriş

ABD’den ne alıyoruz ne satıyoruz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yarın ABD Başkanı Donald Trump ile görüşecek. Siyasi konuların ağırlıkta olacağı zirvede ekonomik ilişkilerin de geliştirilmesi için fırsatlar aranacak. Peki ya iki ülke arasındaki ticarette son durum nasıl?

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:03, 15/05/2017
ABD’den ne alıyoruz ne satıyoruz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 16-17 Mayıs tarihlerinde ABD Başkanı Donald Trump ile Wastington’da görüşecek. İki ülke arasında FETÖ terör örgütünün lideri Fethullah Gülen’in iadesi, ABD’nin terör örgütü PKK’nın uzantısı PYD’ye yaptığı silah yardımı gibi ağır siyasi konular gündemde olacak.

Ajandanın ekonomik kısmına bakıldığında ise Türkiye’nin ABD ile arasındaki ticaret dengesini kendi lehine döndürmeye yönelik çalışmalar olacak.

BAKIR VE TRAKTÖR PARÇASI SATIYORUZ

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin kararına göre Türkiye 2016 yılında ABD’ye 6.6 milyar dolarlık ihracat yaptı. ABD’nin toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 4.6. Türkiye’nin ABD’yi ihraç ettiği başlıca ürünler arasında traktör parçası, çimento, bakır ve plastik mamülleri başı çekiyor.

PAMUK, HELİKOPTER, SOYA FASULYESİ ALIYORUZ

TÜİK’in Dış Ticaret istatistiklerine göre Türkiye geçen yıl ABD’den 10 milyar 867 milyon dolarlık ithalat yaptı. Türkiye’nin 2016 ithalatı içinde ABD’nin payı yüzde 5.5 oldu. Türkiye ABD’den pamuk, altın, soya fasülyesi ve helikopter gibi ürünleri ihtal ediyor.

72 ABD’Lİ TÜRKİYE’DE

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Veri Tabanı’na göre Türkiye’de ABD ortaklığı veya yüzde 100 hakimiyetiyle çalışan 72 firma bulunuyor.