Sözcü Plus Giriş

ABD’nin elektronik cihaz yasağı kalkıyor

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ABD yönündeki uçuşlarda uygulanan elektronik yasağının yarından itibaren kalkacağını açıkladı.

null
Güncellenme: 12:16, 05/07/2017
ABD’nin elektronik cihaz yasağı kalkıyor

SHGM´nin Twitter hesabından yapılan açıklamada “ABD uçuşlarında uygulanan tablet ve elektronik cihaz yasağı çarşamba günü itibarıyle kalkıyor” denildi.

ABD´nin Ulaştırma Güvenlik İdaresi (TSA) ekiplerinin Atatürk Havalimanı´nda güvenlik kontrollerini tamamladıkları ve konuyla ilgili yasağın yarından itibaren kaldırılması için SHGM yetkililerine bilgi verdiği öğrenildi. ABD yasağı 22 Mart´ta uygulamaya başlamış ve aralarında Türkiye´nin de olduğu 8 Müslüman ülkedeki 10 havalimanından yapılan seferlerde yolcuların yanına cep telefonundan büyük elektronik eşyaları kabine almalarını yasaklamıştı.

İlginizi ÇekebilirABD'den Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 8 ülkeye yasak!ABD'den Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 8 ülkeye yasak!

Bu gelişmeler üzerine Atatürk Havalimanı´na tomografi cihazları gibi çalışan üç boyutla tarayıcılar getirilerek güvenlik en yüksek seviyeye yükseltilmişti. Yasağın ardından İngiltere de benzer uygulamayı başlamıştı. İngiltere’nin de alınan ek güvenlik önlemleri içinde yasağı ABD’nin ardından kaldırması bekleniyor.

SELAMİ ALTINOK İNCELEMELERDE BULUNDU

ABD’ye yapılan uçuşlarda 102 gündür devam eden elektronik cihazların kabine alınmaması yasağının kalkması sonrası Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, tomografi cihazlarının bulunduğu 227 ve 228 numaralı köprülerde inceleme yaptı.

Selami Altınok’un incelemeleri sonrası bu kez ABD’nin Ulaştırma Güvenlik İdaresi (TSA) ekipleri de, THY yetkilileriyle aynı bölgede incelemelerde bulundular. Elektronik cihaz yasağının kalkması yolcular arasında olumlu karşılandı.

Yayınlanma Tarihi:09:57,