Sözcü Plus Giriş

Airbnb yasaklanacak mı? Uzmanlar ne diyor

İstanbul'da Airbnb ile ev kiralayan iki turistin gözaltına alındığı iddiası 'Uygulama Türkiye'de yasaklanıyor mu?' sorusunu akıllara getirdi. Uzmanlar turizmde daha önemli sorunlara odaklanmamız gerektiğini söylerken, kiracıların değil evi kiralayan mülk sahibinin işleme tabi tutulması gerektiğini vurguladı.

Can MUMAY
12:30 -
Airbnb yasaklanacak mı? Uzmanlar ne diyor

Airbnb ile İstanbul’da ev kiralayan 2 İngiliz turistin kaldığı eve baskın düzenlenmesi ve İngiliz turistlerin pasaportlarına el konulduğu iddiaları İngiliz basınında geniş yer buldu. Akıllara “Airbnb’nin Türkiye’de yasaklanıyor mu?” sorusu geldi.

Dünyanın önde gelen turistik şehirleri, gerek güvenlik gerek de ekonomik gerekçeler ile Airbnb’ye bazı sınırlamalar getirdi.  New York, 46 binin üzerindeki yerle Airbnb’nin sıkça kullandıldığı yerlerden biri. Ancak New York yönetimi bu şehirde Airbnb kullanımına sınırlama getirdi. New York valisi Andrew Cuomo, geçtiğimiz yıl evini 30 günün altında kiralamayı yasaklayan yasayı imzaladı. Bu yasaya göre New York’ta kısa süreli evini kiralayanlar yakalandığı taktirde 1000 dolar ila 7500 dolar arasında ceza ödemeye başladı.

Dünyada en çok Airbnb'ye kayıtlı mülkün olduğu şehirler. Grafik: Statista

Dünyada Airbnb’ye kayıtlı en çok  mülkün olduğu şehirler. Grafik: Statista

OTURMA İZNİ OLANLAR EN AZ 90 GÜN

ABD’nin San Fransisco eyaleti de New York ile benzer bir politika izliyor. Şehirdeki yasa sadece oturma izni olanlara ya da polise bildirilmiş olan kişilere en az 90 gün süreyle ev kiralanmasına izin veriyor.

BERLİN’DE CEZA 100 BİN EURO

Almanya’nın başkenti Berlin’de de Airbnb uygulamasına bazı sınırlar getirildi. Kiralanan evlerin yüzde 50’sinden fazlasının (4 oda ise 2 odasından fazlası) kiralanması halinde yasa 100 bin euro ceza ödenmesine hükmediyor.

İZNİ OLMAYAN EV KİRALANAMAZ

Fransa’nın başkenti Paris, yaklaşık 80 bin yer ile Airbnb’nin en yoğun kullanıldığı şehirlerin başında geliyor. Ancak Paris de Airbnb’nin şehirdeki büyümesine karşı hamle yaptı. 2015’ten itibaren izni olmayan evlerin kiralanmasına 25 bin euroluk ceza verilmesini öngören yasa onaylandı. 2015 yazında yarım milyon insanın Paris’te Airbnb ile kaldığı belirlendi. Paris ile benzer bir yasaya sahip İspanya’nın 2. en büyük şehri Barcelona’da ise bu ceza 24 bin euro.

İLGİLİ HABERŞimdi de Airbnb mi kapanıyor?Şimdi de Airbnb mi kapanıyor?

AMSTERDAM’DA VERGİ ALINIYOR

Hollanda’nın başkenti Amsterdam ve Birleşik Krallık’ın başkenti Londra Airbnb’nin en sorunsuz kullanıldığı şehirlerin başında geliyor. Ancak Amsterdam belediyesi 2015 yılından bu yana Airbnb ile evini kiralayan kişilerden vergi almaya başladı.

GÜNAY: DAHA ÖNEMLİ SORUNLARA EĞİLELİM

Sozcu.com.tr’ye konuşan Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu tür kiralamaların belge üzerinden kiralaması gerekir. Bu tür kiralamaların turizme hiçbir yayarı yok güvenlik açısından da riskli. Ancak kiralayan şirketin belgesi varsa müşteriyi de madur etmemek gerekir. Türkiye turizmi düşüşte. Birkaç yıl önce turizmde dünyadaki 5’inci ya da 6’ıncı ülkeyken bugün halimiz ortada. Bu olay gibi küçük detaylarla uğraşmayıp turizmi düzeltmek için daha önemli sorunlara yönelmemiz gerekir.” diye konuştu.

KİRALAYAN HUKUKİ SORUMLULUK ALTINDA

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu günü birlik kiralanan evlerin güvenlik açısından tehdit oluşturduğunu ifade ederken devletin de ciddi bir vergi kaybına uğradığını açıkladı. Ağaoğlu sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, turistlerin Times Gazetesi’nin iddiasında olduğu gibi kiracıları gözaltına almasının ve sorgulamasının doğru olmadığını açıkladı. Ağaoğlu, “Kiraya veren hukuki sorumluluk altında olmasına karşılık polisin kiracıyı gözaltına alması iddia edildiği gibi sorgulaması doğru değildir. Aslında yapılması gereken Uluslararası bu sitenin programının polis tarfından takip edilmesi ve burada evini kiraya veren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bildirim yapılıp yapılmadığının kontrolünün sağlanmasıdır. Problem kökünden çözülecek. Kiracılar da taciz edilmemiş olacaktır. O insan tatile gelmiş belki 2-3 gün kalacak. Bildirimde bulunma sorumluluğu kiracıya aittir” diye konuştu.

Son güncelleme: 12:34 10.05.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more