Akbank’ın kârı yüzde 13 arttı

Akbank'ın ikinci çeyrek solo net kârı güçlü gelen net faiz gelirlerinin de desteği ile geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 13 artarak 1.5 milyar lira ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Akbank’ın kârı yüzde 13 arttı

Bankanın dün akşam KAP’a gönderdiği konsolide olmayan mali tablolara göre bankanın ikinci çeyrek net faiz gelirleri geçen yıl aynı döneme göre yüzde 32 artışla 2.57 milyar lira oldu.

Akbank’ın krediler ve alacakları da 2016 sonuna göre yüzde 6.5 artarak 172.4 milyar lira oldu.

Aktif toplamı ikinci çeyrek sonunda 290.6 milyar liraya ulaşan Akbank’ın mevduatları da 173.2 milyar liraya yükseldi.

Bankanın konsolide finansal sonuçlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil ilk yarıda bankanın konsolide net kârının 3 milyar lira olduğunu belirterek, “Reel sektöre yönelik kredilerimiz 2017’nin ilk altı ayında iyi bir gelişim gösterdi. 190 milyar TL’si nakdi olmak üzere toplamda yüzde 7.4 büyüttüğümüz kredilerimiz 235 milyar TL’ye ulaştı. Bu büyümeyi aktif kalitemizi gözeterek sağlamayı başardık” dedi.

Takipteki kredi oranının yüzde 2 seviyesinde gerçekleştiğini belirten Binbaşgil, “Akbank, genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yaklaşık yüzde 172 oranında karşılık ayırdı. Mevduatımız da bu dönemde yüzde 8.1 oranında büyüyerek 188 milyar TL’ye ulaştı” diye konuştu.

REUTERS