Sözcü Plus Giriş

AKP’li belediyenin engelli ayıbı

ANKARA Büyükşehir Belediyesi, Devlet Personel Başkanlığı tarafından gönderilen 82 engelli vatandaşı işe başlatmadı ve ‘’İstihdam edemem’’ diyerek mahkemeye başvurdu.

Ali Ekber ERTÜRK
09:03 -
AKP’li belediyenin engelli ayıbı

İşe başlayacakları umuduyla Ankara'ya gelip ev tutan engelli vatandaşların hayalleri de suya düştü. Devlet Personel Başkanlığı, 5 Kasım 2015'te Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne 82 engelli vatandaşı işe başlatıp başlatamayacağını sordu. Belediye de olumlu cevap verdi. Bunun üzerine Devlet Personel Başkanlığı, 24 Nisan 2016 tarihinde yapılan “2016 Engelli Memur Seçme Sınavı (EKPSS)” sonucu, çeşitli unvanlarda 82 engellinin işe alınması için büyükşehire liste gönderdi.

1 YILDIR BEKLİYORLAR

Belediye ise ”Bu kadar personeli istihdam edemeyiz” diyerek Devlet Personel Başkanlığı'na itirazda bulundu. Ancak Devlet Personel ısrar edince Belediye, Devlet Personel Başkanlığı'nı mahkemeye verdi ancak davayı kaybetti. Buna rağmen 82 engelli vatandaş işe başlatılmadı. Ankara Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Doğan Yılmazkaya konuyu Meclis toplantısında gündeme getirdi. Yaklaşık 1 yıldır engelli vatandaşların mağdur olduğunu kaydeden Yılmazkaya, “CHP grubu olarak bu vatandaşlarımızı Belediye Meclisi'nde gündeme taşıdık. Bunların bir kısmı da Ankara dışından gelerek ‘sınavları kazandık ve göreve başlayacağız' diye ev tutmuşlar. Bu engelli vatandaşlarımızın göreve başlatılmamasını yakından takip edeceğiz'' diye konuştu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more