Sözcü Plus Giriş

Alman otomobil devlerine yatırım yasağı

Varlık yönetim şirketleri Union Investment, Erste ve Acadian, Alman otomobil üreticileri ile ilgili çıkan gizli toplantı söylentilerinin ardından bu şirketlere yatırım yapmama kararı aldı.

14:57 -
Alman otomobil devlerine yatırım yasağı

Financial Times’in haberine göre, Volkswagen, Audi, Porsche, BMW ve Daimler'ın en az on yıldır gizli toplantılar yaparak, bu toplantılarda otomobil teknolojileri ve parçaları ile ilgili gizli anlaşmalar yaptıkları iddia edilmişti. Geçen ay Brüksel tarafında yapılan açıklamada bu konunun soruşturulacağı açıklanmıştı.

İLGİLİ HABER5 milyon aracı geri çağıracaklar!5 milyon aracı geri çağıracaklar!

Yapılan bu açıklamanın ardından söz konusu şirketlere yönelik risklerin artabilme ihtimalini gerekçe gösteren bazı varlık yönetim şirketleri bu markalara yatırım yapmama kararı aldı.

Almanya'nın en büyük üçüncü fon yönetim şirketi de olan ve 300 milyar eurodan fazla varlığı yöneten Union Investment, “Yasal risklerin artması nedeniyle” bu şirketlere yatırımları durdurdu.

Erste ve Acadian varlık yönetim şirketleri de benzer şekilde “çevresel, sosyal ve yönetim endişelerini” gerekçe göstererek bu şirketlere yatırımları yasakladı.

Ancak Almanya’nın dördüncü en büyük varlık yöneticisi olan Deka, portföy yöneticilerinin otomobil üreticilerine yatırım yapmasını durdurmadığını söyledi ve “Aktif bir hissedar olarak şirketlerle devam eden katılımın daha iyi bir yol olduğuna inanıyoruz” dedi.

Mali olmayan riskleri anlamak için yatırımcılar tarafında yaygın olarak kullanılan MSCI, Oekom-Research and Sustainalytics şirketleri, son bir ayda Alman otomobil üreticileri hakkındaki derecelendirmelerini düşürdü.

MSCI’nin yönetici müdürü Howard Sherman, “Dizelgate yeterince kötüydü; Yeni kartel iddiaları, doğruysa, Alman otomobil üreticilerinin itibarını daha da bozabilir ve düzenleyici para cezaları ve potansiyel dava yüzünden oldukça pahalıya mal olabilir.” dedi.

Son güncelleme: android-time 14:58 23.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more