Sözcü Plus Giriş

27 Kasım güncel altın fiyatları! Çeyrek, gram altın fiyatlarında son durum : Altının hareket yönü değişti mi?

27 Kasım altın fiyatları belli oldu. Yatırımlarını değerlendirmek için doğru zamanı bekleyen vatandaşlar, durmaksızın altın fiyatlarını takip ediyor. Türkiye’de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Peki çeyrek ve gram altın ne kadar oldu? İşte 27 Kasım tarihli altın fiyatları...

Sozcu.com.tr
07:26 -
27 Kasım güncel altın fiyatları! Çeyrek, gram altın fiyatlarında son durum : Altının hareket yönü değişti mi?

Altın fiyatları geçtiğimiz haftayı yükselişle tamamlamıştı.  Peki geçtiğimiz haftadan bu yana yükselişe geçen çeyrek altın bugün ne kadar?  Yatırım yapmak, birikim yapmak ve yakınlarına hediye almak isteyen vatandaşlarımızın ilgilendiği, çeyrek altın, gram altın fiyatları 27 Kasım tarihinde şu şekilde; Çeyrek altında günün fiyatları alış 261,82 olarak belirlenirken satış ise 268,36 olarak belirlendi. Gram altın fiyatları ise 163,6000 lira olarak gözüküyor.

ALTIN NEDEN ÇOK DEĞERLİ BİR MADEN?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

ceyrek-gram-altin

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAM?

Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 13:58 27.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more