Sözcü Plus Giriş

Arıların zamansız oğul vermesi çiftçiye zor günler yaşattı

Manisa'da arıların zamansız oğul vermesi ve aşırı sıcaklardan nektar alanının kuruması ve bal üretimini yavaşlattı. Manisalı üreticiler zor günler yaşıyor.

12:47 -
Arıların zamansız oğul vermesi çiftçiye zor günler yaşattı

Bu sene yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle nektar kaynakları kuruyan arıların bal üretiminde azalma meydana gelirken, Manisa'da birçok arıcı da kovanlardaki ana arıların zamansız oğul vermesi ile zor günler geçiriyor.

AŞIRI SICAKLAR ARILARIN NEKTAR ALANLARINI KURUTUYOR

Arıların bal yapabilecek malzeme bulmakta güçlük çektiğini kaydeden Ziraat Mühendisi Bayram Ali Güleş, ana arıların zamansız oğul vermesinin de bal üretimini düşürdüğünü açıkladı.  Manisalı çiftçiler sıcakların artmasıyla birlkikte nektar alanları kuruduğunu dile getirdi . Bu sebepten dolayıda manisalı arıcılar bu sene bal üretiminde sıkıntı yaşıyor.

resimid_3821632

ARILARIN ÖMRÜ 41 GÜN

Ana arıların ters bir zamanda oğul vermeye başladığını kaydeden bir diğer üretici Bekir Karabıçak da, “15-20 gündür bala hazırlanırken, çam balına gideceğiz diye hazırlanırken arılar oğul vermeye başladı. Normalde ana arılar bu zamanlarda oğul vermez. Ana arıların ya çiftleşmeyle ilgili sıkıntıları var ki bugün bir sürü oğul vardı kovanda. Oğula kalkan arı yavruyu bırakıyor, anayı öldürüyor. Yeni oğul vermek için yeni ana arılar yapıyor bu da arının en az bir ay geriye gitmesi demek. Zaten çalışan arının ömrü 20 gün. 20 gün de içeride işçilik yapıyor tamamı 41 gün ömrü. Biz bala gitmeye hazırlanırken yeni oğullarla bizim arılar baya zayıfladı” ifadelerini kullandı.

resimid_3821631

ZAMANSIZ OĞUL VEREN ANA ARI KALİTESİZDİR

Arıcıların bir diğer sorunu olan zamansız oğul verme hakkında da açıklamalarda bulunan Ziraat Mühendisi Bayram Ali Güleş “Arıların zamansız oğul vermesinin en büyük nedeni ana arının kalitesiz olmasıdır. Suni bölmeler veya değişik yerlerden almak suretiyle kaliteli ana arı kullanmak lazım. Bir de arıcılarımızın yanlış kovan, koloni yönetimi ve yanlış suni bölmelerinden dolayı suni bölme yaptıkları kovanlar da oğul verebiliyor. Aslında oğul veren arıdan hiçbir zaman yeterli bir bal üretimi gerçekleştiremeyiz. Bazen arılar kendi ortamını rahatsız edebiliyor. Mesela arı kendini baskı altında hissederse kovanı oğul vermek suretiyle terk etme yoluna gidebilir. Bu hava sıcaklığından olabilir, değişik etkileşimlerden de olabilir. Hava şartlarından, atmosferdeki değişimlerden olabilir. Bu tip sıkıntılarda da ana arılar oğul verme yoluna gidebilirler. Kendi arılarımda da yeterli üretim olmadı hava sıcaklıklarından dolayı. Bu seneki rekolte düşük olacak zannedersem. Bu sene, geçen senekinin de altında olacak gibi bir izlenimimiz var. Bundan sonra nasıl olur bilemiyorum çünkü arıcılıkta bir hafta 10 gün 20 gün önemlidir. Arı dışarıdan bulduğunu getirdiği için 20 günde 10 tane çıtayı doldurabilir. Her çıta 3 kilogram civarındadır. 10 kilo da alabilirsiniz, 20 kilo da alabilirsiniz” dedi.

Son güncelleme: android-time 13:07 16.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more