Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret için gözler o güne çevrildi…

Asgari ücret ile geçinmeye çalışan vatandaşlar asgari ücretin ne kadar olacağını merakla araştırıyorlar. Asgari ücret komisyonunun yaptığı toplantılar sonrasında belirlenecek olan 2018'in asgari ücreti için hükümet kanadı ve sendikalar arasındaki pazarlık sürüyor. Maaş zammını merakla bekleyen vatandaşlar için önemli haber Aralık ayının son haftasına kaldı. İşte o görüşme için teklif edilen maaşlar...

Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret için gözler o güne çevrildi…

Asgari maaşa ne kadar zam yapılması bekleniyor sorusu birçok kişi büyük merka konusu. Asgari Ücret Komisyonu ile hükümet arasında sürdürülen görüşmelerden bir sonuç çıkmayınca Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, Aralık ayının son haftasında Bakanlıkta yapılacak son komisyonla zammın belirleneceğini ifade etti. TİSK Türk-İş'in asgari ücret talebi ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. TİSK’e göre Türk-İş tarafından teklif edilen rakam kabul edilmeye uygun değil.

TİSK NE ÖNERİYOR, TÜRK-İŞ NE İSTİYOR?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018 yılında geçerli olacak ve yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücreti belirleme çalışmalarına devam ederken Türk-İş asgari ücret için taleplerinin 1,893 TL olduğunu açıkladı. TİSK ise asgari ücretin yılın tamamı yerine altışar aylık dilimler halinde belirlenmesini isteyen TİSK, yeni asgari ücrette enflasyon verileri dışında işsizlik oranları, ekonomik riskler ve rekabet gücünün de dikkate alınması gerektiği görüşünde.

para-iha-880

ASGARİ ÜCRET ŞU AN TAM OLARAK NE KADAR?

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 510 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 88 lira 56 kuruşu (işverene maliyet tutarında sosyal güvenlik primindeki yüzde 5 oranındaki indirim dikkate alınmış ve 100 lira/ay teşvik indirimi hariç) buluyor. Bunun bin 777 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 275 lira 51 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 35 lira 55 kuruşunu işverene ait işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Asgari ücret komedisi! İlginizi Çekebilir Asgari ücret komedisi!

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücret, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan AsgariÜcret Tespit Komisyonunca belirleniyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılan ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlık’ta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...