2018 asgari ücret açıklandı mı? İşte asgari ücret ile ilgili son durum…

2018 asgari ücret açıklandı mı? Milyonlarca çalışan asgari ücret ne kadar oldu diye soruyor. Asgari ücret ile ilgili son dakika açıklaması bekleniyor. Milyonlarca çalışan 2018 asgari ücret zammını beklerken Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüyor. Her an asgari ücret zammı belli olabilir, çünkü son toplantı saat 14:00'te başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde ve Asgari Ücret Komisyonu’nca belirlenen yeni asgari ücret tutarı ne olacak? İşte asgari ücrette son durum...

2018 asgari ücret açıklandı mı? İşte asgari ücret ile ilgili son durum…

2018 asgari ücret miktarı belli oldu mu? Çalışanların merakla beklediği asgari ücret miktarı bugün belli olacak. Net 1404 TL aylık maaş alan işçiler yeni rakamı araştırıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun görüşmeleri sürerken bir son dakika gelişmesi daha yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile görüşüyor.

Asgari ücretin, Türkiye’de yaşayan bir çalışanın en temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde belirlenmesi gerekiyor. Ayrıca İşçilere yapılan ek ödemeler, sosyal yardımlar vb. sebebiyle asgari ücretten kesinti yapılamaz.

Toplantı biter bitmez haberimizden yapılacak olan açıklamayı takip edebilirsiniz…

ÇALIŞMA BAKANINDAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

TBMM Genel Kurulu’nda 2018 Merkezi Yönetim bütçe ve 2016 kesin hesap Kanun tasarısı ile Sayıştay Raporları görüşmeleri devam ederken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, asgari ücretle ilgili olarak, “Net asgari ücrette reel olarak artış yapmış bir iktidarız. Bu anlamda, asgari ücreti, hiçbir zaman siyasi popülizm malzemesi yapmadık. Asgari ücret ülkemiz açısından önemli denge ücretidir” dedi

julide sarieroglu

İŞTE TÜİK'İN BELİRLEDİĞİ BİR KİŞİNİN ASGARİ GEÇİM TUTARI

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun, 2018'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında ilk toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde 1 Aralık'ta yapılmıştı. Bu toplantıya başkanlık yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Bu yılki toplantımızda bu üçlü istişare ve karar mekanizmasını en etkin şekilde işletip, yine ülkemiz için ortak bir zeminde, ortak sonuçla mutabık olacağımızı umuyorum.” ifadesini kullanmıştı.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Komisyon'un ikinci toplantısı ise 15 Aralık'ta Türk-İş'in ev sahipliğinde gerçekleştirilmişti. Ekonomi Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı uzmanlarının ülke ekonomisiyle ilgili veriler sunduğu bu toplantıda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bir kişinin asgari geçim tutarının bin 893 lira 90 kuruş olduğunu Komisyonla paylaşılmıştı.

ASGARİ ÜCRET ŞU AN İÇİN NET BİN 404 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 510 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.

asgari-ucret-2018

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONUNDA KİMLER VAR? ASGARİ MAAŞ NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılan ilk toplantının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanan komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari ücret zammı için bir talep daha! İlginizi Çekebilir Asgari ücret zammı için bir talep daha!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...