Sözcü Plus Giriş

Bakan Arslan’dan flaş Türk Telekom açıklaması

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ana hissedarı Oger'in borçlarını geri ödemekte zorlandığı Türk Telekom'da, hissedarlık yapısının değişebileceğini; sözleşme kapsamında Hazine'nin gereğini yapacağını, önemli olanın şirketin işleyişinin sürmesi olduğunu söyledi.

13:04 -
Bakan Arslan’dan flaş Türk Telekom açıklaması

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan Ankara’da Türk Telekom ile Türkiye Haber-İş Sendikası toplu iş sözleşmesi imza töreni sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, “(Türk Telekom’da) sahiplik el değiştirebilir, sözleşme kapsamında Hazine veya Hazine temsilcisi olan bizler gereğini yaparız. Zaten bununla ilgili işlemler yürüyor, yürümeye de devam edecek” dedi.

resimid_3835477

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan

Arslan, önemli olanın Türk Telekom’un işleyişi, üstlendiği görevleri en iyi şekilde yapması olduğunu belirterek “… güzide kuruluşlarından birinin yıpratılmasına izin verme şansımız yok… Türk Telekom’un hisse sahipliğinden kaynaklanan işler Türk Telekom’un işleyişini ve gelişmesini etkileyen işler değil” diye konuştu.

Türk Telekom ortaklık yapısı. Grafik: Türk Telekom

Türk Telekom ortaklık yapısı. Grafik: Türk Telekom

Lübnanlı Hariri ailesinin, Saudi Telecom Company (STC) ile ortak olduğu Oger Telecom şirketi 2005 yılında Türk Telekom’un yüzde 55’ini satın almış; satın alma Oger Telecom’un Türkiye’de kurduğu Ojer Telekomünikasyon AŞ (OTAŞ) adlı bir şirket üzerinden yapılmıştı.

İLGİLİ HABERBorç iki Türk bankasının sırtındaBorç iki Türk bankasının sırtında

Oger satın alma için aralarında Garanti Bankası, Akbank ve İş Bankası’nın da bulunduğu bankalardan kullandığı kredinin her biri 290 milyon dolar büyüklüğündeki Eylül 2016 ve 2017 Mart ayı geri ödemelerini kaçırdı.

İLGİLİ HABERTürk Telekom'da büyük zarar kapıdaTürk Telekom'da büyük zarar kapıda

Reuters’ta Ağustos sonunda yer alan haberde de, Saudi Oger’in Türk birimi OTAŞ’ın Türk Telekom’da sahip olduğu yüzde 55 hissenin satışında STC ile yürütülen görüşmelerin sonuçsuz kalması halinde, kamunun yeni bir oyuncu ile alıcı olmayı değerlendirdiği yer aldı.

İLGİLİ HABERReuters'tan flaş Türk Telekom iddiasıReuters'tan flaş Türk Telekom iddiası

 

İLGİLİ HABERTürk Telekom'un ortağı Suudi Arabistan'da battıTürk Telekom'un ortağı Suudi Arabistan'da battı

 

REUTERS

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:38 25.09.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more