Sözcü Plus Giriş

Bakan Fakıbaba’dan kırmızı et açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya kırmızı et fiyatları soruldu. Bakan Fakıbaba yıllardır süregelen sorunu çözmek için 2 buçuk ay zaman istedi. Hal böyle olunca vatandaşın aklına "Çözüm o kadar kolaysa bu zamana kadar neden beklendi? Etin kilosu neden hala 40-50 TL arasında?" sorusu geliyor.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:39, 21/08/2017
Bakan Fakıbaba’dan kırmızı et açıklaması

Kırmızı et fiyatları herkesin malumu.Tarım ülkesi olan Türkiye’de yürütülen yanlış politikalar sonucunda son yılların en büyük problemi kırmızı et. Geçtiğimiz günlerde hükümet, fiyatları düşürmek için büyükbaş hayvan ithalatında gümrük vergisi oranlarını yüzde 26'ya, karkas et ithalatında ise yüzde 40'a düşürdü. 75 bin ton et ithal edilmesi planlanıyor.

Alınan bu kararın yerli üreticiye darbe vuracağı ve üretimi olumsuz etkileyeceği bir çok kesim tarafından dile getirildi. Bunun yanı sıra et ithalatının fiyatları düşürmesi de beklenmiyor.

İlginizi ÇekebilirVergi indirimi kırmızı et fiyatlarına yansıyacak mı?Vergi indirimi kırmızı et fiyatlarına yansıyacak mı?

Geçtiğimiz günlerde kabinede yaşanan değişiklikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Ahmet Eşref Fakıbaba, Eskişehir’de gazetecilere yaptığı açıklamada kırmızı et konusuna değindi. Bakan Fakıbaba, bu konuda herkesin mutlu olmasını sağlayacak planları olduğunu açıkladı, vatandaştan süre istedi.

“Bizim hem 2017 yılı planlarımız var, hem 2018 planlarımız var. Bu planlarımız iyi midir, kötü müdür halkımız karar verecek. Biraz, 2 ay, 2.5 ay bana müsaade etsinler, iyi olursa tabi ki alkışı hak etmiş oluruz, valla kötü olursa hakikaten üzücü bir olaydır. En çok ben üzülürüm. Çünkü ben başarısızlığı hayatımda kabul etmeyen kişiyim. Arkadaşların, sizlerin duasını istiyoruz. Samimi bir şekilde burada yine hem üretici, hem ortadaki sanayiciyi esnafı, ithalatçıyı herkesi kucaklayan, sonunda tüketiciye giden, tüketicinin de mutlu olabildiği, kazan, kazan, kazan dediğim, insanların mutlu olduğu bir formülü bulmamız lazım.” dedi.

resimid_3839780

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba

“Deseniz ki bu et fiyatlarından insanların hepsi mutlu mu, değil. Bunu ben çok iyi biliyorum.” diyen Bakan Fakıbaba,  “Bazıları mutlu, bazıları mutsuz. Onun için herkesin mutlu olabileceği kazan, kazan, kazan dediğimiz planlarımız var. 4 aylık planımızı yaptık. Bizim amacımız 80 milyon insanın mutlu olması. bu konuda başarılı olacağımıza inanıyorum.” açıklamasında bulundu.

Daha önce alınan önlemlere rağmen istenen seviyeye düşmeyen et fiyatları konusunda Bakan Fakıbaba’nın ne gibi adımlar atacağı merak ediliyor. Vatandaş ise ucuza yiyeceği etin hayalini kurmaya devam ediyor.

ALMANYA’DA 100 EURO’YA NELER ALINIYOR?

Türkiye’de gıda fiyatları oldukça pahalı… Almanya’da yaşayan Murat Özün isimli gurbetçinin çektiği bu video bunu gözler önüne seriyor. Aşağıdaki videosunda ise 100 Euro’yla Almanya’da alışverişe çıkıyor. Bakın neler alıyorlar…

 

Yayınlanma Tarihi:09:54,