Sözcü Plus Giriş

Bakan Zeybekci’den ‘helal ürün’ itirafı: Üzülerek söyleyeyim ki yüzde 20’sini üretiyoruz

OIC Halal Expo 2017 Zirvesi'nde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den 'helal ürün' itirafı geldi. Zeybekçi, “Kendi tükettiğimiz helal olması gereklilik olan, bir şart olan helal tüketim ürünlerinin ne kadarını üretiyoruz? Üzülerek söyleyeyim ki yüzde 20'sini... Yani kendi tükettiğimizin helal olması şart olan ürünlerin yüzde 20'sini biz üretiyoruz. Yüzde 100'ünü üretebilir miyiz? 'Hayır' yüzde 50'sini üretebilir miyiz? Belki olabilir, ama çok daha fazlasını üretebiliriz..." dedi.

21:51 -
Bakan Zeybekci’den ‘helal ürün’ itirafı: Üzülerek söyleyeyim ki yüzde 20’sini üretiyoruz

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi’nde düzenlenen Helal Fuarı Dünya Helal Zirvesi’nde konuştu.

Zeybekci, Müslüman ülkelerin helal tüketim mallarının yüzde 20’sini ürettiğini belirterek, bu oranın daha fazla olabileceğini söyledi.

resimid_4247088

“HELAL TÜKETİM MALLARININ NE KADARINI ÜRETİYORUZ? ÜZÜLEREK SÖYLEYEYİM Kİ YÜZDE 20’SİNİ…”

Zeybekci, “Yaklaşık 2 milyar Müslüman ve yaklaşık olarak da 4 trilyon dolar civarında bir hacimden bahsediyoruz. Biz ne kadarına hükmediyoruz? 1.8 milyar Müslüman, 57 İslam İşbirliği Teşkilatı’nı oluşturan ülke, helal tüketim mallarının ne kadarını üretiyoruz? Üzülerek söyleyeyim ki yüzde 20’sini… Yani kendi tükettiğimizin helal olması şart olan ürünlerin yüzde 20’sini biz üretiyoruz. Yüzde 100’ünü üretebilir miyiz? ‘Hayır’ yüzde 50’sini üretebilir miyiz? Belki olabilir, ama çok daha fazlasını üretebiliriz. Bunların helal standartlarını belirlemek, bunlarla ilgili standardizasyonları oluşturmak, bunlarla ilgili ölçüm değerlendirme sistemlerini kurmak, bunlarla ilgili sertifikasyon işlemlerini yüzde 100 yapabiliriz” dedi.

İLGİLİ HABERBakan Zeybekci: Ne olursa olsun canı cehennemeBakan Zeybekci: Ne olursa olsun canı cehenneme

“TARİH BİZDEN BUNUN HESABINI SORUCAKTIR”

İslam Ülkeleri Standardlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC)’ne 36 üye ülke olduğunu söyleyen Bakan Zeybekci, “Diğer kardeşlerimiz de  yaklaşık 20 İslam ülkesini de SMIIC’e üye olmaya davet ediyorum. Bizim dinimiz bir olun diyor. Bir araya gelin diyor. İstişare olun diyor. 57 ülkenin de bir araya gelmesi lazım. 57 İslam ülkesi SMIIC çatısı altında bir şey demesi lazım. Orada oluşturduğumuz doğrularla  bunları metroloji enstitüsü standartlarıyla ölçüm değerleriyle bu kuralları koyması lazım. 57 ülke olarak 1.8 milyar Müslüman olarak kendimizle ilgili bizi ilgilendiren konuyla ilgili kuralı koyan biz olmak zorundayız. Yoksa tarih bizden bunun hesabını soracaktır. Bundan emin olun. Bizden sonra gelen nesiller bizden bunun hesabını soracaktır. Allah muhafaza Allah bunun hesabını soracaktır” diye konuştu.

resimid_4247090

Bakan Zeybekci daha sonra fuar alanındaki stantları gezerek yetkililerden bilgi aldı.

DHA

Son güncelleme: 22:55 23.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more