Reklamsız Sözcü

Balıkçılar yeni sezondan umutlu

Balık av sezonunun açılmasına kısa bir süre kala Samsunlu balıkçılar yeni sezondan umutlu olduklarını söylediler.

android-time 17:13
Balıkçılar yeni sezondan umutlu
Balık av sezonunun açılmasına kısa bir süre kala Samsunlu balıkçılar yeni sezondan umutlu olduklarını söylediler.

1 Eylül itibariyle denizlerdeki av yasağı kalkacak ve balıkçılar denizlere açılacak. Bir süredir avlanması ve satılması yasak olan istavrit, hamsi, palamut, mezgit, barbun gibi deniz balıkları da tezgahlardaki yerlerine alacak. Geçen sene yaşanan hamsi sıkıntısının bu sene yaşanmayacağını belirten balıkçılar, yeni sezondan umutlu odluklarını söylediler.

resimid_3866229

Hamsinin bu sene palamuttan daha bol çıkacağını ifade eden balıkçı Hasan Köse, “1 Eylül Kurban Bayramı'na denk geliyor ama balıkta çok büyük özlem var. İnsanlar kaç zamandır balığın çıkmasını bekliyor. Balıkçıların bayram dolayısıyla denize açılıp açılmayacağı belli değil. Ama yine de 1 Eylül itibariyle balıklar tezgahlardaki yerini alır.

resimid_3866226

Bu sene mezgit, istavrit, hamsi, palamut, barbun gibi balıkların çok olacağını düşünüyoruz. Kaptanlara sorduğumuza göre bu sene hamsinin palamuttan daha bol olduğunu söylüyorlar. Geçen sene 30 liraya kadar hamsi sattık. Bu sene aldığımız duyumlar doğru çıkarsa, hamsiyi kilosu 5 liradan satabiliriz” dedi.
resimid_3866224

Geçen seneden daha ucuza balık satmayı umduklarını vurgulayan balıkçı Bülent Çakmak, “Ayın 1'inde bolluk başlıyor. Sezonumuz tamamen açılıyor. Her çeşit balık tezgahlardaki yerini alacak.

İLGİLİ HABERTürkiye nere Moritanya nere... 200 Türk balıkçı Afrika'da mahsur kaldıTürkiye nere Moritanya nere... 200 Türk balıkçı Afrika'da mahsur kaldı

Kaptanlar bu sene balığın bol olduğunu söylüyorlar. Vatandaşlar hamsi ve palamudu ucuz yer inşallah. Duyumlar doğru çıkarsa palamudu tane 3-5 liradan hamsiyi de kilosu 5-7 lira arasında satmak istiyoruz. Geçen sene palamudu en düşük tane 3 liradan satmıştık. İnşallah bu sene daha da ucuza satarız” diye konuştu.

İHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more