‘Bankacılık sektörü kârlılık seviyesini koruyacaktır’

Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü Ümit Leblebici, bankacılık sektörünün 2016'daki kâr artışını 2017'de yakalayamayabileceğini ancak kârlılık seviyelerinin korunacağını söyledi.

‘Bankacılık sektörü kârlılık seviyesini koruyacaktır’

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde Reuters’ın sorularını yanıtlayan Leblebici “Geçen yıl yaşanan zorlukların ardından ilk çeyrek itibariyle atılan adımların da desteğiyle kredi taleplerinde canlanma var; bu canlanma diğer çeyreklerde de artarak devam edecektir” dedi.

Bankacılık sektörünün 2016’da faizlerdeki düşüş, bazı aktiflerin satılması, ücret ve komisyonlarla ilgili geri ödemelerin azalması gibi tek seferlik gelirlerin etkisiyle yüzde 44 kâr artışı sağlamasının ardından 2017 yılında benzer bir kârlılık büyümesi beklenmiyor; ancak sektör kredilerinde kurdan arındırılmış olarak büyüme beklentisi yüzde 15 seviyesinde bulunuyor.

Gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Leblebici, TCMB’nin fiyat istikrarına odaklanan politikalarının doğru politikalar olduğunu belirtti.

AB İLE POLİTİK GERGİNLİK

Leblebici ayrıca, bazı AB üyeleri ile yaşanan politik gerilimlere ilişkin olarak da “Son dönemde Avrupa Birliği ile yaşananlar ticaretle ekonomide bugüne kadar etki yaratmadı; önümüzdeki dönemde de kesinlikle etki beklemiyoruz” açıklamasını yaptı.

Buna karşılık, Türk siyasetçilerin referandum konulu toplantılar için Almanya dahil bazı Avrupa ülkelerine gerçekleştireceği ziyaretlerin engellenmesi Türkiye ve bu ülkeler arasında tansiyonun yükselmesine neden olurken, Avrupalı şirketlerin Türkiye’de yatırım ve ticarete yönelik çekinceleri olduğuna işaret eden belirtiler bulunuyor.

REUTERS