2018 asgari ücret zammında son durum

Milyonlarca asgari ücretli çalışan Asgari Ücret Komisyonu'ndan çıkacak kararı bekliyor. Sendikalar tekliflerini verdi. Bugün gelen son bilgiye göre Başbakan Yıldırım 1,893 TL asgari ücret talebinde bulunan Türk- İş ile görüşecek. Başbakan Yıldırım, önceki açıklamasında asgari ücretin en az enflasyon oranında artacağını söylemişti. İşte asgari ücret konusundaki son gelişmeler.

2018 asgari ücret zammında son durum

Bu yıl net 1404 lira olan asgari ücretin 2018 yılında alacağı zam ile kaç liraya geleceği bugünlerde en çok merak edilenler arasında. 2018 Ocak ayından itibaren geçerli olacak olan zamlı maaşlar  Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapacağı son toplantıda yani Aralık ayı sonuna kadar belli olacak. Toplantı öncesi bugün yeni bir gelişme yaşandı. Habertürk TV’den Çimen Çetin’in aktardığına göre, Başbakan Binali Yıldırım, bugün Türk-İş Başkanı Ergün Atalay basına kapalı bir görüşme gerçekleştirecek. Görüşmede asgari ücret konusunun gündeme gelmesi bekleniyor. Türk-İş’in asgari ücretle ilgili talebi 1,893 TL… Hükümetin masasında da hangi ücret olacağı merak ediliyor. Başbakan Yıldırım, daha önce yaptığı açıklamada asgari ücretin en az enflasyon kadar olacağını söylemişti.

SON TOPLANTIDAN NOTLAR

Asgari Ücret Komisyonu geçtiğimiz günlerde bir toplantı daha yaptı. Toplantı sonrasında Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nda (TİSK) “Türk-İş’in talebi Türkiye gerçeklerine uygun bir rakam değil” dedi.Ayrıca TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, “Bizim teklifimizi uygun görüyorlar” şeklinde bir ifade de bulundu.

asgari ücret

ARALIK SONU

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder ise Aralık ayının son haftasında Bakanlıkta yapılacak son komisyonla zammın belirleneceğini ifade etti.

TÜRK-İŞ'İN TALEBİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018 yılında geçerli olacak ve yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücreti belirleme çalışmalarına devam ederken Türk-İş asgari ücret için taleplerinin 1,893 TL olduğunu açıkladı.

Asgari ücret komedisi! İlginizi Çekebilir Asgari ücret komedisi!

CHP ‘2 BİN TL’ DEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir İl Kongresine katılan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu,

“Akıllarına taşeron işçileri de gelmezdi. Taşeron işçilerin haklarına kim sahip çıktı? Biz çıktık. Neyi, nasıl yapacağımızı da söyledik. Onlara her türlü hakkı vereceğimizi söyledik. Normal bir işçiden ayrı tutulamayacaklarını söyledik. İlk dillendiren partiyiz. Bugün o noktaya geldiler. Bugün taşeron işçilere hak veren kanun hükmünde kararnameyi çıkardılar. İktidar partisinin bizim bulunduğumuz noktaya gelmesi bizi memnun eder. Buradan bütün taşeron işçi kardeşlerimize sesleniyorum, sen yıllardır konuşamıyordun. Hak, hukuk diyemiyordun. Senin sesin biz olduk. Eksiklikler var, tamamlanması için mücadele vereceğiz. İşimiz bitmedi. Muhtarların sorunlarını da çözeceğiz. Orman köylülerin sorunları var. Bunu çözeceğiz. Emeklilerin sorunları var. İki maaş ikramiyemiz hala gönlümüzde duruyor. Emekliler iki maaş ikramiye bizim namus borcumuz. Asgari ücret, akıllarına bile gelmezdi. Asgari ücret net bin 500 lira olacak dedik. ‘Nereden bulacaksın bu parayı’ dediler. Türkiye’de para var da başka yere harcıyorsunuz. Cebinizi dolduruyorsunuz, işçiye vermiyorsunuz. Oturdular onlar da seçim bildirgesine ‘Bizde asgari ücreti arttıracağız’ dediler. Buradan söylüyorum, 2018 yılında asgari ücret net 2 bin lira olmalı. Büyük ihtimal ‘Parayı nereden bulacağız’ diyecekler. Para var kardeşim para var. CHP’li belediyeler asgari ücreti net bin 500 lira olarak uyguluyorsa, sen koskoca devletsin sen nasıl yapamıyorsun. Ödemeyeceksen, bir geçinin bakalım aylık 2 bin lira. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçinsin, Başbakan Binali Yıldırım ve bakanlar da geçinsin. 2 bin lira geçinsin derken, uçak ve makam araçlarından vazgeçmesinler. 2 bin lira bir mutfak nasıl geçinir ona baksınlar.”

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücret, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan AsgariÜcret Tespit Komisyonunca belirleniyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılan ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlık’ta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Bakan Sarıeroğlu'ndan asgari ücret açıklaması! İlginizi Çekebilir Bakan Sarıeroğlu'ndan asgari ücret açıklaması!

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...