Sözcü Plus Giriş

Bayram öncesi sahte para uyarısı

Bayram öncesi piyasaya sürülmeye hazırlanan sahte 50-100 TL'ler jandarma operasyonuyla yakalandı. Bir paranın gerçek veya sahte olduğunu ayırt etmek için 12 kıstasa dikkat etmek gerekiyor.

09:23 -
Bayram öncesi sahte para uyarısı

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi piyasaya sahte para sürmeye hazırlanan bir şüpheliyi düzenlediği gözaltına aldı. Operasyonda 297 bin lira sahte para ele geçirildi.

İstanbul Bağcılar’da bulunan bir simit kafede sahte para ticareti yapıldığı bilgisi alan Jandarma ekipleri, kafenin sahibi A.I. isimli şahsı ve söz konusu kafeyi yakın takibe aldı.

jandarma

Kafeye müşteri gibi gelen bazı şahısların sahte para ticareti yaptığı tespit edildi. Operasyon için düğmeye basan Jandarma ekipleri, söz konusu kafeye baskın düzenledi. Kafenin pasta imalathanesinde bulunan dolapların arkasına özenle saklanmış ve piyasaya sürülmeye hazır 480 adet 200 TL, bin 540 adet 100 TL, 940 adet 50 TL'lik banknotlar halinde toplam 297 bin TL sahte para ele geçirildi. Sahte paraların kurban pazarlarında kullanılabileceği ihtimali üzerinde duruluyor

JANDARMADAN BAYRAM ÖNCESİ UYARI

Şüpheli A.I. adli makamlara sevk edilirken son dönemlerde sahte para ticaretinin artması nedeniyle vatandaşları uyaran Jandarma ekipleri, sahte paraların özellikle resmi olmayan satışlarla daha kolay piyasaya sürüldüğünü belirterek; yaklaşan Kurban Bayramı münasebetiyle sahtekarların eline fırsat geçtiğini ve bu nedenle vatandaşların kurban alım satımında dikkatli olması gerektiğine dikkat çekti.

Sahte parayı gerçeğinden ayırt etmek için bu 12 kıstasa dikkat etmek gerekiyor.

Holografik şerit folyo

Emniyet şeridi

Gizli görüntü

Filigran

Bütünleşik görüntü

Kabartma baskı

Görme engellilere yönelik özellik

Mikro yazılar

Renk değiştiren şerit

Boyut farkı

Renklendirilmiş banknot kağıdı

Ultraviyole özellikler.

İHA-sozcu.com.tr

Son güncelleme: 10:06 29.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more