Sözcü Plus Giriş

Türk Telekom isteğinde bulunmamış!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben yaptığı açıklamada, "Türk Telekom'un ana ortağı Oger'in 4.75 milyar dolar kredisinin takibe alınmamasını bankalara söyledik" ifadelerini kullandı. Daha sonra Anadolu Ajansı'na konuşan Başkan Akben Türk Telekom için bir talepte bulunmadığını belirterek" Bankalardan OTAŞ'la ilgili bir talebimiz olmadı. Kimseye kıyak geçtiğimiz yok" dedi.

13:54 -
Türk Telekom isteğinde bulunmamış!

Reuters haber ajansının geçtiği habere göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Oger Telekom’un Türkiye birimi OTAŞ’ın 2013 yılında aldığı ancak geri ödemelerini yapamadığı 4.75 milyar dolar büyüklükteki kredinin takibe almamaları için bankalara talep ilettiklerini söyledi.

KİMSEYE KIYAK GEÇTİĞİMİZ YOK

Daha sonra Anadolu Ajansı’na konuşan Başkan Mehmet Ali Akben “Bankalardan OTAŞ’la ilgili bir talebimiz olmadı. Kimseye kıyak geçtiğimiz yok.” dedi.

İLGİLİ HABERTürk Telekom'dan gelen bir kazık vardırTürk Telekom'dan gelen bir kazık vardır

İstanbul’da yapılan katılım bankacılığı konferansı sırasında Reuters’ın sorularını yanıtlayan Akben, “Biz bankalara dedik ki siz bunları takibe almayın. Hazine ya kendisi alacak, ya da Saudi Telecom ya da diğerlerine satacak. Bu krediler default’a düşmeyecek” dedi.

İLGİLİ HABERHazine Türk Telekom için harekete geçiyorHazine Türk Telekom için harekete geçiyor
Oger’e 2013 yılında 4.75 milyar dolar tutarındaki krediyi veren 30’a yakın banka arasında en büyük payı Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası alıyor.

Türk Telekom ortaklık yapısı. Grafik: Türk Telekom

Türk Telekom ortaklık yapısı. Grafik: Türk Telekom

Lübnanlı Hariri ailesinin, STC ile ortak olduğu Oger Telecom şirketi 2005 yılında Türk Telekom’un yüzde 55’ini satın aldı. Satın alma Oger Telecom’un Türkiye’de kurduğu Ojer Telekomünikasyon AŞ (OTAŞ) adlı şirket üzerinden yapıldı.

İLGİLİ HABERBakan Arslan'dan flaş Türk Telekom açıklamasıBakan Arslan'dan flaş Türk Telekom açıklaması
OTAŞ, Türk Telekom’u satın almak için bankalardan kullandığı kredinin yeniden finansmanı için aldığı 4.75 milyar dolar kredinin taksidini son olarak Eylül ayında üçüncü defa yapamadı.İLGİLİ HABERSaudi Oger TT için ek süre istediSaudi Oger TT için ek süre istedi

Şirket kredinin yeniden yapılandırılması için müzakere yürütüyor. Hazine müzakerelerde ortaklardan STC’nin Kasım sonuna kadar süre uzatımı talebine yeniden yapılandırma talebini ise kabul etmedi.

Son güncelleme: 17:19 16.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more