Sözcü Plus Giriş

Kadroya girecek işçiler için mühim ayrıntı! Belediye İktisadi Teşebbüsleri nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Julide Sarıeroğlu tarafından yapılan açıklamaların ardından Belediye İktisadi Teşebbüsleri ile ilgili ayrıntılar merak edilmeye başlandı. Kamudaki 450 bin ile belediyelerdeki 400 bin işçimiz çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekkülerine istihdam edilecekler." cümlesinden sonra Belediye İktisadi Teşekkülleri ne anlama gelir, nasıl bir yapıya sahiptir soruları araştırılıyor...

Güncellenme: 12:05, 06/12/2017
Kadroya girecek işçiler için mühim ayrıntı! Belediye İktisadi Teşebbüsleri nedir?

Cumhurbaşkanı tarafından dün yapılan açıklamada geçen Belediye İktisadi Teşebbüsleri merak ediliyor. Kadro konusunun ayrıntılarının ortaya çıkmaya başlamasıyla merakla araştırılan Belediye İktisadi Teşebbüsleri nedir? Belediye İktisadi Teşebbüsleri, belediyelerin hizmet alanlarında kurmuş olduğu şirketleri tanımlamaktadır.

BELEDİYE İKTİSADİ TEŞEBBÜSLERİ NEDİR?

Belediye iktisadi teşekkülleri yani belediye şirketlerinin Türk Ticaret Kanunu’na tabi kuruluşlarına yani kısaca BİT’lere özel hukuk hükümleri uygulanmakta olup, bu şirketler faaliyetlerini de Türk Ticaret Kanunu’na tabi olarak yerine getirmektedirler. BİT’ler “özel hukuk tüzel kişileri” olup, bağımsız bütçeleri bulunmaktadır. Belediye şirketleri, Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabi olduklarından kendilerine özel hukuk hükümleri uygulanacak ve aynı anonim şirketler gibi iflasa tabi olacaklardır.

İlginizi Çekebilir4B nedir? 4A, 4B, 4C ne anlama geliyor? 4C'lilerin statüsü ne olacak?4B nedir? 4A, 4B, 4C ne anlama geliyor? 4C'lilerin statüsü ne olacak?
Yayınlanma Tarihi:15:44,