Sözcü Plus Giriş

Bir gecede KHK çıktı… Gemlik’te ne oluyor?

107 bin nüfuslu Gemlik'te 99 depreminden önce yapılan konutlar taşınıyor. İlçede büyük bir sosyal dönüşüm olması beklenirken belediye zeytinlik alanların imara açılmadığını söylüyor. Halk ise bir gece KHK ile yapılan kentsel dönüşüm projesiyle ilgili yeterince bilgilendirilmediklerini anlatıyor. Sozcu.com.tr ekonomi servisinden Barış Özkan cumhuriyet tarihinde KHK ile taşınan ilk ilçe olan Gemlik'te dönüşüm çalışmalarını yerinde izledi. Belediye Başkanı ve halkla görüştü.

Barış ÖZKAN
Güncellenme: 11:39, 28/12/2017
Bir gecede KHK çıktı… Gemlik’te ne oluyor?

FOTOĞRAFLAR VE KAMERA: KUBİLAY ALTUĞ

Son yayınlanan KHK'da 107 bin nüfuslu bir şehri ilgilendiren çok önemli bir madde vardı. Kuzey fay hattının bir kolunun geçtiği Bursa'nın Gemlik ilçesi, bir anda taşınıyor haberleriyle gündeme geldi. Biz de sozcu.com.tr olarak Gemlik'e gittik ve şehrin nabzını tuttuk. İlçede karara olumlu bakan da var olumsuz bakan da. Ortak nokta ise vatandaşların konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmaması. Muhalefetten taşınma konusunda izlenen yolun yanlış olduğu eleştirisi yapılıyor.

 

Belediye Başkanı Refik Yılmaz ise Gemlik'te yaşanan olayın bir taşınma değil dönüşüm olduğunu söyledi. Gemlik'te yaşananları ayrıntılı olarak anlatmak için Gemlik Belediye Başkanı AKP’li Refik Yılmaz, sozcu.com.tr'ye açıklamalarda bulundu.

“TOPLANTILAR YAPACAĞIZ”

Deprem bölgesini boşaltmak için 10 bin konuta ihtiyaç olduğunu söyleyen Yılmaz, “Her cuma saat 15’te Gemlik Buluşuyor toplantıları yapacağız. Vatandaşlar kentsel dönüşümle ilgili ilk ağızdan doğru bilgileri alacaklar. Böylece insanların telaşa kapılması önlenmiş olacak” diyerek başladı. Müraacat sayısının 17 bini aştığını söyleyen aştığını söyleyen Yılmaz, “Çok ciddi bir talep var. Bu projeye katılan herkes bundan karlı çıkacak. Zorlama diye bir şey yok.” dedi.

İlginizi ÇekebilirKHK'dan Gemlik çıktı!KHK'dan Gemlik çıktı!

1999 YILINDAN SONRA YAPILAN BİNALAR KALACAK

Başkan, “1999 yılından sonraki konutlar deprem yönetmeliğine göre yapıldığı için onların herhangi bir sıkıntısı yok. Onlar aynen kalacak. Oradaki vatandaşımız konutundan memnunsa sokağında mahallesinde yaşamaktan mutluysa orada yaşamaya devam edecek. Bizim çalışmamız evi hiç olmayan vatandaşlara ev yapmak. Ayrıca evi olup da bu bölgelerde kötü zeminde depreme dayanaksız binada yaşayan vatandaşın bu sorununu çözerek yaptığımız konutlarla o depreme dayanıksız konutları takas etmek.” açıklamasında bulundu.

gemlliiiik

Gemlik 1999 Kocaeli depreminden en fazla etkilenen ilçelerden biri. Fotoğraf: Barış Özkan

“YERİNDE DÖNÜŞÜM YAPILMAZ”

Şehrin tamamen taşınmasının, şehirdeki sosyal ve ticari hayatın kaldırılması gibi bir şeyin olmadığını söyleyen Yılmaz, “Mevcutta üç kat imarlı alan var. Ancak alanın yüzde 95’i 5 katlı binalarla yer yer 8 ve 11 katlı binalarla dolu olduğu için burada vatandaş istese de yerinde dönüşüm yapma imkânına sahip değil. Çok ciddi mülkiyet sorunları ortaya çıkar. 11 katlı binayı yıkıp 3 katlı bina yaptığınız zaman orada oluşacak az sayıdaki bağımsız bölümleri paylaştırmak başlı başına bir sorun. Mülkiyet sorunu yaşanmaması için biz ham alanlarda çalışmayı tercih ettik ve şehrin bu çamur bölgesini bir sağlam bölgeye çıkarmayı kendimize hedef seçtik. Çünkü bilim bunu söylüyor. Rahmetli Aykut Barka hocamız birçok açıklamasında Gemlik'in sağlam zeminli yamaçlara taşınmasını yıllar önce söylemiştir. Prof. Dr. Ahmet Ercan hocamız bunu defalarca tekrarlamıştır. Deprem uzmanı birçok hocalarımızda Gemlik ile alakalı bu yönde beyanat vermişlerdir. Bu tamamen Türkiye’de deprem üzerine çalışan hocalarımızın görüşlerine uygun bir karar ve uygulamadır.” ifadelerini kullandı.

İNSANLAR YERLEŞİRKEN OVAYI SEÇMEDİ

“Gemlik’in ilk kurulduğu bölgeler yamaç diyebileceğimiz zeminin bitip, sağlam zeminin başladığı alanlardır. Zaten bizim şuan yapmayı düşündüğümüz konutlar bu yerin devamı niteliğinde bir yerdir.” diyen Başkan Yılmaz, “Gemlik’te de insanlar yerleşirken hiçbir zaman ovayı seçmemişler, yamaçları seçmişler. Ne var ki 80'li yıllarda Gemlik’te büyük fabrikaların kurulması, sanayinin gelişmesi, Anadolu’nun birçok yerinden gelen göçle beraber, dönemin belediyeleri bu bölgeleri planlayamamış, şehrin planlamasını emlakçılara bırakmışlar. Binlerce yıl deniz olan bölgeler yine binlerce yıl derelerin getirdiği sellerle kapanarak önce meyve bahçesi sonradan da arsa olmuş. Biz şimdi geçmişin bu kötü izlerini silmek suretiyle Türkiye’ye örnek olacak bir proje tasarladık.” ifadelerini kullandı.

“ZEMİN+4, ZEMİN+5 KAT”

“Burada dikey mimari değil tamamen yatay mimari olacak.” diyen Yılmaz, “Projeler zemin artı 4 ve zemin artı 5. Ve hepsi denizi görecek. Denizin görüntüsünü kesecek bir durum olmayacak. Dolayısı ile hali hazırda Gemlik’teki üst gelir grubumuzun yaşadığı mahallenin hemen üstünde de alt gelir grubu ve orta gelir grubunun yaşamasına imkân sağlayacak sosyal konutları da orada yapmış olacağız.” açıklamasında bulundu. Başkan yeni konutlarda da herkesin deniz manzarasından faydalanabileceğini söyledi.

‘GÖNÜLLÜ KATILMAK İSTEYENLERE EV VERİLECEK’

“Tekrarlıyorum bu projeye gönüllü katılmak isteyenlere ev vereceğiz. Onların evlerini takas edeceğiz. Ama vatandaşımız hali hazırda yaşadığı yerden mutluysa depreme de dayanıklıysa onlar da evlerinde yaşamaya devam edecekler.” açıklamasında bulunan, “Bu yapılaşmanın yapılacağı yer de tamamen kamuya ait bir alan olduğu için her hangi bir şekilde kişisel bir rant veya haksız kazanç da olmayacak. Ahmet’in, Mehmet’in yerini imara açmıyoruz, açmayacağız. Hiç bir şekilde zeytin ağacı kesilmeyecek. Tarım alanları yok olmayacak. Bu bölge zaten kayalık, dikenlik ve çalılık bölge. 60 yıl önceki resimlere baktığımız zaman yine böyle bodur bitkiler olduğunu görüyoruz. Ben 30 yıldır Gemlik’te yaşıyorum. Buraları da biliyorum. Buralarda ağaç olma imkânı yok. Devletimiz de böylesine atıl bekleyen bir yeri milletimizin böylesine önemli bir ihtiyacı için seferber etti. Gemlik’te olması gerekeni çok geç kalmadan zararın neresinden dönersek kardır anlayışı ile başlatmış olduk. İnşallah hayırlı uğurlu olacağına inanıyorum.” dedi.

MERKEZDE BOŞALAN ALANLAR NE OLACAK?

Yıkılan binaların yerine ne yapılacağı konusunda açıklama yapan Başkan Yılmaz, “Merkezde boşalttığımız alanlara, şuanda birçok yerde, mesela meydan yapıyoruz binaları yıkıyoruz otopark yapıyoruz her yıkılan bina diğerine aydınlık oluyor, meydan oluyor. Bu şekilde şehirde ihtiyaç duymuş olduğumuz spor alanları, yürüyüş yolları, otoparklar oluşmuş olacak. Şehirdeki donatı da halkın ihtiyacına cevap vermiş olacak. Bütçe konusunda sıkıntımız da yok. Çevre Bakanlığı’nın da bu projeye destek vereceğini umuyoruz.” ifadelerini kullandı. Başkan ayrıca taşınacak olan binaların yapılacağı yerlerin kamu mülkiyeti olduğunu belirtti. Mayıs ayında kentsel dönüşümün start alması bekleniyor. Başkan Yımaz görevde olduğu süre boyunca zeytinliklerin hiç imara açılmadığını belirtti. Ayrıca kentsel dönüşüm konutlarından alabilmek için beş yıldır Gemlik’te oturma şartı konduğunu belirten Yılmaz evini alanlarının da beş yıl suretle satış yapamayacağın söyledi.

CHP Gemlik İlçe Başkanı Cemil Acar

CHP Gemlik İlçe Başkanı Cemil Acar

‘BİR SABAH UYANDIK TEDİRGİN OLDUK’

CHP Gemlik İlçe Başkanı Cemil Acar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bir sabah uyandığımızda KHK ile Gemlik’te müjde diye yayılan bu konu bizi tedirgin etti.” açıklamasında bulundu.

Acar Gemlik’in riskli bir bölge olduğunun farkında olduklarını söylerken, “Kuzey fay hattının bir kolunun Gemlik’ten geçtiğini biliyoruz. Tedbir alınması gerektiğini biz geçmişten beri söylüyoruz. Bu taşınma halkı bilgilendirerek değil bir gecede kanun hükmünde kararname ile Gemlik halkına müjde olarak lanse edildi.” açıklamasında bulundu.

“KİŞİLERDE BÜYÜK SORU İŞARETLERİ VAR”

“Gemlik için yapılabilecek iyi şeylerin tabi ki arkasındayız, yanındayız. Biz muhalefet olsun diye iyi şeylere de muhalefet edecek değiliz. Sonuçta burada olası bir depremde zarar görecek olan insandır, candır. Tabi ki bunların önüne geçmek gerekir.” diyen Acar, “Fakat bunlar ortak akılla olur. Halka danışılır, halkla konuşulur. Teknik heyetin çalışmaları ile komisyonlar kurulur. Muhalefet partilerin bilgileri alınır, deneyimlerinden faydalanılır. Fakat maalesef ki böyle olmadı. Gemlik halkının hiç haberi yokken bir sabah kalktık, bir baktık, televizyoncular halka mikrofon uzatıyor. Halk tedirgin. 7 yıldır bu konunun peşindeyiz bunu anlatıyoruz fakat halen o taşınacak olan bölgede inşaat ruhsatları verilmiş. Kamu kendi eli ile okul camiler yaptırmakta. Niye kamu olarak halen inşaatlar yaptırıyorsunuz? Gemlik’te şu anda inşaat sektörü çöktü. Hiç kimse inşaat yapamaz kimse mal alamaz” ifadelerini kullandı.

Ankara'ya yapılan ziyaretlerde CHP adına yer alan Mehmet Uğur Sertaslan

Ankara'ya yapılan ziyaretlerde CHP adına yer alan Mehmet Uğur Sertaslan

“BİR YERE KADAR OLAN KISIMDA ÇEKİNCEMİZ YOK ANCAK…”

Gemlik'in taşınması konusunda Ankara'ya yapılan ziyaretlerde CHP adına yer alan Mehmet Uğur Sertaslan Ankara’da milletvekilleriyle de görüştüklerini belirtirken Gemlik’teki mülklerin değerinin ciddi bir şekilde düştüğünü anlattı. Sertaslan şöyle konuştu: “Bu işin reklamı peşinde koşmak aynı zamanda şöyle bir sonuç ortaya çıkardı: Gemlik'te söz konusu alanlar içerisinde insanların mallarının kıymeti düştü. ‘Yeni yapılan inşaatlarda akıbet ne olacak?' sorusu ortaya çıktı. Şu anda bu bölgede yaşayan Gemlikli vatandaşlar kendilerini güvende hissetmeyecekler. İşin burasına itirazımız var.” ifadelerini kullandı.

12hp21hp21hp21hp21hp

MUHTARLAR: İNSANLAR 200-300 BİN TL’YE EVLER ALDI

Gemlik Muhtarlar Derneği Başkanı Enver Çelik kimsenin mağdur olmaması şartıyla taşınmadan yana olduğunu söyledi. Çelik, “Ben kimseyi mağdur etmemek şartıyla taşınmasından yanayım. Taşınması geçmişte de gündeme gelmişti. Madem taşınacaktı, bu kadar insan yatırım yaptı, 200-300 bin liraya evler aldı. E bunlar nasıl olacak? Eski binaların durumu ne olacak? Bunlar açıklığa kavuşmadı. Bugün belediyeden gelen yetkiliyle de görüştük. Belediye Başkanı bu konuları daha güzel anlatacak herhalde. Biz de topluma bilgi vereceğiz. Şuan da elimize ulaşan detaylı bir bilgi yok” diye konuştu.

12pq21pq21pq21pq

Milli Piyango esnafı Murat Kadir Ateş: Gerekli olan da var gerekli olmayan da var. Gemlik deprem bölgesi doğru. Eski binamız çoktur.Eski binaların yıkılıp yerine yenilerinin yapılması da çok normal. Fakat bu gösterdikleri yerler rant olmamalı.İmara açılacak yerler devletinse sıkıntı yok. Ama şahsında, kimlerden alındığı kimlerin aldığını açıklasınlar onları bilelim. Benim burada evim var. 3. katta oturuyorum. Yeri geliyor doğalgaz parası vermiyorum. Niye çünkü oturduğum ev sıcak. Ama dağa gittiğim zaman soğuk olacak ve doğalgaz parası vereceğim. Benim evim deniz manzaralı. Oraya gittiğim zaman belki bana manzarasız ev gelecek.Benim evim burada 200 bin TL yapıyor orada ne olacak?

5234234234

Perdeci esnafı Aydın Çakan: Bize herhangi bir bilgi verilmedi. Gazete ve televizyondan duyduğumuz, dinlediğimiz kadarıyla biliyoruz. Bence sonuç alınamayacak bir iş. Çünkü az bir nüfus yok. Bu kadar yere imar verirken, bu inşaatlara ruhsat verirken akılları neredeydi? İnsanlar bunu soracak.

vatandals

Gemlik’te yaşayan Ahmet Öztekin: Önemli olan insan sağlığı insanın yaşaması ise ben de kabul ediyorum ama o zaman niye yeni binalara ruhsat veriyorlar. İnsanları tedirgin etmeye kimsenin hakkı yok. Maliye hazinesi olan orman vasfını yitirmiş bölgelere taşınacak. Tamam ben de gitmesini istiyorum. Çünkü orada hava daha temiz. Ama insanların geçim sıkıntısı çektiği zamanda oralara götürülmesi kolay olmayacaktır. Açık ve net şekilde insanları bilgilendirmiyorlar.

Yayınlanma Tarihi:13:18,