Sözcü Plus Giriş

BMC Altay ihalesini kazansa Rheinmetall ne yapacak?

Almanya'nın en büyük savunma sanayii şirketlerinden Rheinmetall'in Türkiye'de ne yapacağı belirsiz. Eğer BMC Altay tankı ihalesini kazanırsa Rheinmetall Türk ordusu için tank üretecek. Fakat Alman parlamentosundan üretim izni alıp alamayacağı net değil.

15:43 -
BMC Altay ihalesini kazansa Rheinmetall ne yapacak?

Alman savunma şirketi Rheinmetall’in CEO’su Armin Papperger, Almanya ve Türkiye arasındaki gerilimin planlanmış savunma projelerini sekteye uğrattığını söyledi.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra başlatılan tasfiyeler ve Almanya’nın Türkiye’nin bu darbeye karıştığını söylediği kişileri iade etmeyi reddetmesi üzerine iki NATO müttefiki arasındaki ilişkiler gerildi.

Alman, DPA haber ajansında bugün yer alan söyleşisinde Papperger, Türkiye’deki savaş uçakları için mühimmat üretimi ve Türkiye’nin Leopard tanklarının yenilenmesi de dahil olmak üzere birçok projenin hâlâ iki hükümetin kararını beklediğini söyledi.

TSK envanterinde bulunan Leopard 2A4 tankı. Fotoğraf: Ceyhun Pursak

TSK envanterinde bulunan Leopard 2A4 tankı. Fotoğraf: Ceyhun Pursak

Papperger “Türkiye ile ilişkiler düzelmezse, Almanya’dan izin almak zor olacak” dedi.

DPA ayrıca, bozulan ilişkilerin Rheinmetall’ın tahmini 7 milyar euroluk (8.13 milyar dolar) Altay tank projesine katılma ihtimalini de zayıflattığını belirtti.

Daha önce Berlin'de Türkiye'ye savunma malzemeleri satışının yasaklanması için Bundestag (Meclis) önünde protesto gösterisi düzenlenmişti. Fotoğraf: Reuters

Daha önce Berlin’de Türkiye’ye savunma malzemeleri satışının yasaklanması için Bundestag (Meclis) önünde protesto gösterisi düzenlenmişti. Fotoğraf: Reuters

BMC İHALEYİ ALIRSA ALMANLAR DA İŞİN İÇİNE GİRECEK Mİ?

DPA’nın haberine göre, Rheinmetall ile Türkiye’de bir ortak girişimin sahibi olan Türk BMC şirketi, planlanan 1,000 savaş tankından 100 ila 200 adetlik ilk dilimini üretmek için teklif verdi.

BMC, ihaleyi kazanırsa, Rheinmetall teorik olarak, yüzde 40 hissesine sahip olduğu ortak girişim RBSS aracılığıyla tankın üretiminde yer alabilir. Ancak bunun için Alman hükümetinin ihracat iznine ihtiyaç duyacak.

Papperger, Rheinmetall’ın Türkiye’de kendi tank fabrikasını kurmayı düşünmediğini söyledi.

tank12

REUTERS-SOZCU.COM.TR

İLGİLİ HABERAlmanya'dan Türkiye'ye silah satışı devam ediyorAlmanya'dan Türkiye'ye silah satışı devam ediyorİLGİLİ HABERAltay Tankı'nı kim yapacak?Altay Tankı'nı kim yapacak?

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:49 30.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more