Bonfile nedir? Unuttuk belki de hiç bilmiyorduk…

Ramazan'a sayılı günler kala vatandaşın gözü kırmızı et fiyatlarına çevrildi. Kıymada tavan fiyat 32 TL olmasına rağmen buna uyan yok. Vatandaş bonfilenin ne olduğunu anlamak için sözlüğe bakıyor.

Bonfile nedir? Unuttuk belki de hiç bilmiyorduk…

Ramazan'a sayılı günler kala kırmızı et fiyatları vatandaşın cebini yakıyor. Markette ve kasapta bonfilenin kilosu 86,9 lira, yağsız kıyma 48,90 lira, kuşbaşı 48 liraya yükseldi. Bonfilenin ne olduğunu zaten zar zor hatırlayan vatandaş şimdi iyice unuttu. Biz de sozcu.com.tr olarak Türk Dil Kurumu’na baktık ve Bonfile’nin (özel isim muamelesi yapmak gerekebilir) sözlük anlamını okurlarımızla paylaşıyoruz.

bonfile
Sözlük anlamı gözünüzde canlanmadıysa bir de krokisini gösterelim.
bonobnobon
Bu da yeterli olmadıysa pişmiş halini koyalım.
12hp21hp12hp2hp1hp12

Karar Gazetesi’ne konuşan Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, ramazan ayının yaklaşmasıyla arz-talep dengesinden doğan bir fiyat değişikliği yaşandığını ifade etti. Geçen hafta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik'e bir yazı göndererek bu konuyu görüşmek istediklerini söylediklerini dile getiren Yücesan, bakanlıktan kendilerine “bu konuyla ilgilenileceği ve gereken açıklamanın yapılacağı” bilgisinin geldiğini anlattı. Bakan Çelik'in “450 bin besilik ve yeterince kasaplık canlı hayvan stokunun piyasaya sürüleceğine” dair açıklama yaptığını hatırlatan Yücesan, “Biz de bakanlığın Et ve Süt Kurumu aracılığıyla piyasaya kırmızı et sürmesini bekliyoruz. Şu anda talepte artış var ama ondan daha fazla olan artış beklentisi… Fiyatların dalgalanmasının sebebi bu.” şeklinde konuştu.

‘TEK SUÇLU BİZ MİYİZ?’

Ramazan arifesi veya ramazanda fiyatın yükselmesini asla ve asla istemediklerini ifade eden Yücesan, “Yani et fiyatlarını bakanlık dahi artırsa tek suçlusu biz oluyoruz. Neden isteyelim ki? Bu yüzden bakanlığa gidip bu soruna çözüm bulmak istedik” dedi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik'in açıkladığı kasaplık ve besilik hayvanların piyasaya sürülmesi durumunda kırmızı ette zam gerektirecek bir durum olmayacağını belirten Yücesan, bu arz sayesinde Ramazan'da zammın önüne geçileceğini söyledi. Kırmızı etin kilogramını 26,50-29 lira aralığında sattıklarını bildiren Yücesan, şunları kaydetti: “Son bir aydır bu fiyatlar böyle… Bir ay önce kilogramı 24,50 liraydı. Yükselmesinin sebebi yeterince arz olmaması ve talebin hızlı bir şekilde artması… Şu anda zammı engelleyecek tek şey sayın bakanımızın ifade ettiği şekilde, piyasaya hayvan sürülmesi… Ramazan ayında artan talep bu şekilde fiyatları dengeler ve zammın önüne geçer. Bizi şu anda rahatlatacak durum piyasaya hayvanların sürülmesi olacaktır. Şunu tekrar söylemek isterim ki, biz ‘fırsatçı' damgası yemek istemiyoruz.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...