Sözcü Plus Giriş

Büyüme yavaşlayacak

Türk ekonomisinde büyümenin 2 yıl boyunca yüzde 3.5’e düşeceği tahmininde bulunan IMF, enflasyon ile cari açığın düşürülmesi ve tasarrufların artırılması için önlem istedi.

Engin ESEN
08:58 -
Büyüme yavaşlayacak

Avrupa için bölgesel görünüm raporunu açıklayan Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye'nin cari açık ve yüksek enflasyon sorunlarına değinirken, büyümenin yavaşlayacağına dikkat çekti. Nispeten yumuşak uluslararası finansal koşullara rağmen, güçlü iç talep baskısı ve yüksek enflasyon nedeniyle Türkiye'nin cari açığının Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) yüzde 5'ini geçtiğine dikkat çeken IMF uzmanları, “Türkiye'de beklentileri sabitlemek ve enflasyonu düşürmek için daha basit bir parasal çerçevede, daha sıkı para politikası gereklidir” tavsiyesinde bulundu. Başkanlığını Christine Lagarde'ın yaptığı kuruluş, geçen ayki Dünya Ekonomik Görünümü raporunda, Türkiye'nin bu yılki GSYH büyümesi tahminini yüzde 2.7'den yüzde 5.1'e çıkarmıştı. Dün yayımlanan Avrupa raporunda ise bu revizyona rağmen, mali canlandırma sönerken, sıkı para politikasının talebi soğutma yönünde devam ettiği belirtilerek, önümüzdeki yıl ve 2019'da  büyümenin yavaşlayarak yüzde 3.5 seviyesine oturacağı tahminine yer verildi.

İSTİKRAR ÖNEMLİ

IMF uzmanları, enflasyon tahminini ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yüzde 5'lik hedefine karşın, 2017 için yüzde 10.9, 2018 için yüzde 9.3, 2019 için yüzde 8.8 olarak belirledi. Gıda ile gıda harici mal ve akaryakıt fiyatlarının çift haneli oranlarda arttığı belirtilen raporda, çekirdek enflasyonun 3 yılın en yüksek seviyesinde olduğunun altı çizildi. Raporda, Türkiye'deki güçlü büyüme göz önüne alınarak, verilen mali desteğin yeniden değerlendirilmesi ve “orta vadeli güvenilir bir konsolidasyon” planlanması ihtiyacı olduğu vurgulandı. Türkiye için öncelikler ise şöyle sıralandı: Kurumsal istikrar ve kalite ile iş ortamını iyileştirmek, insan sermayesini güçlendirmek, iç tasarrufu artırmak, emek piyasasında kayıt dışılığı azaltmak ve  mültecilerin uyumunu sağlamak. Diğer yandan, Avrupa'da toparlanmanın güçlendiğini ve 2017'de büyümenin bir önceki yıla göre yüzde 1.7'lik artışla yüzde 2.4'e ulaşacağını
belirten IMF uzmanları, “Avrupa'daki toparlanma, küresel büyümeye belirgin katkıda bulunarak dünyanın geri kalanına da yayılıyor” değerlendirmesindebulundu.

İŞSİZLİK KRIZ ÖNCESINE DÖNDÜ

Raporda, birçok gelişmiş ve gelişen piyasa ülkesinde işsizlik oranlarının 2008 krizi öncesi seviyelere döndüğü belirtilerek, buna karşın birçok Avrupa ülkesinde ücret artışlarının düşük kaldığı belirtildi. Yakın vadede toparlanmanın önceden düşünülenden daha güçlü olacağını belirten IMF uzmanları, orta ve uzun vadede ise risklerin yüksek olduğunu ifade ederek, “Daha uzun vadede  eğilimler ve düşük verimliliğin büyümeyi geri çekeceği görülüyor” dedi. IMF raporunda ekonomik canlanma ile merkez bankalarının enflasyon beklentilerini sabitlemek için canlandırma  politikasını kademeli olarak sona erdirme önerisi yapıldı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 09:04 14.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more