Saray’dan Maliye Bakanlığı’na eleştiri

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, Maliye Bakanlığı'nı son zamlardan sonra şu sözlerle eleştirdi: OVP'de maliye tarafında gereksiz bir telaş var. Maliye tarafında bu telaşa gerek olmadığını düşünüyorum.

Saray’dan Maliye Bakanlığı’na eleştiri

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, dün açıklanan Orta Vadeli Programın maliye politikasında “gereksiz bir telaş” bulunduğunu, bütçe açığının GSYH’ye oranını mevcut yüzde 2’den dönem sonunda yüzde 1.6’ya vergi artışlarının da desteğiyle çekme anlayışının ise “gereksiz” olduğunu söyledi.

Ertem NTV’nin canlı yayınında yaptığı açıklamada, “OVP’de maliye tarafında gereksiz bir telaş var. Maliye tarafında bu telaşa gerek olmadığını düşünüyorum. (Bütçe açığı/GSYH) şu anda yüzde 2, gerekirse yüzde 3’e gidebilirdi” dedi.

“Bütçe açığı/GSYH oranını illa yüzde 1.6’ya çekeceğiz anlayışı bence gereksiz” diyen Ertem, maliye politikasında başarıyı faiz dışı fazla ve düşük bütçe açığı ile sınırlanmasını doğru bulmadığını belirterek, şöyle konuştu:

“Türkiye şu anda GSYH’ya oranla yüzde 2 bütçe açığı ile ek vergiye ihtiyaç kalmaksızın savunma ihtiyaçlarını karşılayabilir.”

OVP’de bütçe açığının milli gelire oranının geçen yılki yüzde 1 seviyesinden bu yıl yüzde 2’ye yükseleceği, 2018 ve 2019’da yüzde 1.9 seviyesinde gerçekleştikten sonra 2020’de ise yüzde 1.6’ya gerileyeceği öngörüldü.

Ertem bugün Milliyet gazetesindeki köşe yazısında maliye tarafında ‘sıkı duruyoruz, bakın vergileri artırıyoruz’ telaşı olduğunu belirterek, Orta Vadeli Program kapsamındaki vergi artışlarını ‘gereksiz, hatta sakıncalı’ olarak tanımladı. Ertem yazısında vergi artışları için “Bence bu gereksiz bir telaş ve OVP’nin maliye tarafındaki vergi artışları gereksiz hatta sakıncalı” dedi.

Türkiye ekonomisinin makro anlamda en güçlü olduğu alanların başında gelen bütçe dengesi geçen yıl yaşanan darbe girişiminin etkilerini azaltmak için alınan önlemlerle bozulmaya başladı.

GSYH’ya oran olarak bütçe açığı yüzde 1’den yüzde 2’ye çıkaran bu adımlar sonrası daha fazla bozulmanın önüne geçmek adına ise hükümet dün OVP ile birlikte 30 milyar TL’ye yaklaşan vergi artışlarına gitti.

Sürdürülebilir büyüme ve mali disiplinin esas alındığı 2018-2020 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’da belirlenen hedeflere ulaşmak için gelir artırıcı tedbirlere yönelerek finans sektöründe kurumlar vergisinin yüzde 20’den yüzde 22’ye yükseltilmesi başta olmak üzere bir çok alanda vergi artışına gidildi.

Mali disiplini korumak adına yapılan vergi artışlarının jeopolitik riskler nedeniyle oluşabilecek giderleri karşılamak adına da alındığına dikkat çekilirken, milli gelire oranla yüzde 0.8-0.9 düzeyindeki tedbirlerden elde edilen 8 milyar TL ise Savunma Sanayi Fonu’na ilave kaynak olarak aktarılacak.

REUTERS

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...