Sözcü Plus Giriş

Cezayir 24 üründe ithalatı durdurdu

Cezayir, uluslararası anlaşmalara aykırı olarak keyfi bir kararla gıdadan plastiğe 24 ürün kaleminde ithalatı durdurdu. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, bu durumdan en çok Türk ihracatçısının zarar göreceğini vurguladı.

11:53 -
Cezayir 24 üründe ithalatı durdurdu

Cezayir, uluslararası anlaşmalara aykırı olarak keyfi bir kararla gıdadan plastiğe 24 ürün kaleminde ithalatı durdurdu. İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Cezayir'in aralarında plastiklerin de olduğu 24 ürünün ithalatının bankacılık kanalıyla yapılmasını yasakladığını belirterek tarife dışı engel olarak değerlendirdiği bu kararın Cezayir'in altına imza attığı uluslararası anlaşmalara da aykırı olduğunu açıkladı.

İLGİLİ HABERTürkiye en çok malı yine Almanya'ya sattıTürkiye en çok malı yine Almanya'ya sattı

Geçtiğimiz yıl Cezayir'e 92 milyon 700 bin dolarlık plastik mamul ihracatının gerçekleştiğini, yılın ilk yarısında ise ihracatın 57 milyon 400 bin doları bulduğunu dile getiren Murat Akyüz, bu karardan en fazla Türk ihracatçısının zarar göreceğini vurguladı.

24 ÜRÜNE YASAK

Cezayir'in para transferlerini yasaklamaktaki asıl amacının bu ürünlerdeki ithalatı durdurmak olduğunun altını çizen İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, bu karardan en çok da Türkiye'nin zarar göreceğini vurguladı ve şunları söyledi: “Cezayir'in aldığı bu karar AB de dahil olmak üzere altına imza attığı uluslararası anlaşmalara da aykırı bir karar. Cezayir zaten uzun bir süredir ülkeye yapılan ithalatlarda para trafiğini kontrol etmek amacıyla akreditif şartı getirmişti. Şimdi aralarında plastik ürünlerin de olduğu 24 ürünün ithalatında para transferini yasaklayarak kapılarını tamamen kapattı. Asıl amaç bu ürünlerin ülkeye girişini yasaklamaktır.”

İLGİLİ HABERKatar'a normalin üç katı ihracatKatar'a normalin üç katı ihracat

İLK YARIDA İHRACAT 57,4 MİLYON DOLAR

“Sadece Türkiye'ye özel bir karar olmamakla birlikte en çok zararı Türk ihracatçısı görecektir.” diyen Akyüz, “Cezayir, ürüne göre farklı oranlarda uygulanmakla birlikte tüm ürünlerde ortalama yüzde 20 Gümrük Vergisi uyguluyor. Yani biz diğer ülkelere göre zaten eksi yüzde 20 ile başlıyoruz. İhracatçılarımız uzun vadeli düşünerek Cezayir pazarını kaybetmemek adına bu yüksek maliyetleri göze alarak ihracatlarını sürdürüyorlardı. Geçtiğimiz yıl bu ülkeye 92,7 milyon dolarlık plastik mamul ihraç ettik. 2017'nin ilk yarısında da ihracatımız geçen seneye göre artarak 57,4 milyon dolara ulaştı. Şimdi alınan bu kararla birlikte Türk plastik mamul ihracatçısına Cezayir pazarı tamamen kapanmıştır. Plastik dışında gıdadan mobilyaya, mermerden halıya kadar birçok ürünün ihracatı duracak”. ifadelerini kullandı.

“BU YASAKLAMA TARİFE DIŞI ENGEL”

Plastik sektörünün halihazırda İran'ın hammadde ithalatında getirdiği Konsolosluk onayı şartıyla mücadele ederken ihracatçı firmaların Cezayir'den gelen bu engellemenin şaşkınlığını yaşadığını kaydeden İKMİB Başkanı, “Biz her zaman tavrımızı adil ticaretten yana koyuyoruz. Ancak yapılan bu yasaklama tarife dışı engelden başka bir şey değil. Cezayir'in bu kararı almasında ülke ekonomisinin içinde bulunduğu durumun etkili olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

İLGİLİ HABERÇin'e yapılan doğaltaş ihracatı arttıÇin'e yapılan doğaltaş ihracatı arttı

“BEKLENTİMİZ BU KARADAN GERİ DÖNÜLMESİ”

“Cezayir Avrupa Birliği ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalamasına rağmen uzun yıllardır devam eden görüşmelere karşın Türkiye ile bir Serbest Ticaret Anlaşmasına imza atmıyor.” diyen Akyüz, “AB ile Gümrük Birliği güncellemesinin de yapılamamış olması ihracatçılarımız açısından büyük bir dezavantaj yaratmakta. Cezayir'den beklentimiz bir an evvel anlamakta güçlük geçtiğimiz bu haksız karardan geri dönülmesi. İthalatı yasaklamak çözüm değil, sonuçta kendi ekonomilerine ve bu sektörlerdeki tüketicilerine de zarar verecektir” diye konuştu.

İKMİB, önümüzdeki günlerde Cezayir'e ihracat yapan üye firmalarını konuyla ilgili bilgilendirmek ve yaşanan sıkıntıları dinlemek amacıyla bir toplantı da düzenleyecek.

CEZAYİR TARASINDAN İTHALATI YASAKLANAN ÜRÜNLER LİSTESİ

Endüstriyel Ürünler:

Plastik son ürünler
Su tesisatı
Elektrik trafoları
Mermer
Granit
Kırmızı renkli ürünler (tuğlalar ve fayanslar)
Halılar
Mobilyalar ve Aydınlatmalar

Gıda Ürünleri:

Çorba, haşlama için hazır ürün ya da bulyon
Hazır soslar (mayonez, ketçap ve harissa vb. diğer soslar).
Hazır hardal
Ekmek
Pizza
Makarnalar
Kabuklu ve kabuksuz kuru meyveler, yer fıstıkları
Meyve suları
Karışık meyve suları
Su, mineral ve maden suyu dahil
Tatlılar
Reçeller ve marmelatlar
Dolgusuz tablet çikolata
Tatlandırıcı içeren kızarmış ekmek, waffle ve gofretler
Çikolata ve kakao içeren diğer hazır gıda ürünleri
Konserveler

İHA

Son güncelleme: android-time 15:11 08.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more