CHP, OSB’lerdeki krizi TBMM’ye taşıdı

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Doç. Dr. Selin Sayek Böke, SB'lerdeki (Organize Sanayi Bölgeleri) firmalarla ilgili son gelişmeleri TBMM gündemine taşıdı.

CHP, OSB’lerdeki krizi TBMM’ye taşıdı

CHP Milletvekili Böke, bugün TBMM’ne verdiği soru önergesiyle, bir süre önce elektrik kesintileri sebebiyle mağdur olan OSB'lere bir darbenin de elektrik tedarikçilerinin sözleşmeleri iptal etmesiyle geldiğini belirtti. “Elektrik tedarikçileri, TL'nin değer kaybıyla mevcut sözleşmelerdeki fiyatın kar sağlamadığını öne sürerek başta OSB'ler olmak üzere iş dünyasıyla yaptıkları sözleşmeleri iptal etmeye başladı. Tedarikçilerin, yeni sözleşmeleri yüzde 20 zamlı fiyattan yapmayı teklif ettikleri belirtiliyor.

Elektrik şirketleri sözleşmeleri feshediyor İlginizi Çekebilir Elektrik şirketleri sözleşmeleri feshediyor

Öte yandan OSB'lerin sözleşmeleri bu fiyattan yenilememesi ve elektriği devletten almayı seçmesi halinde de durumun değişmediği, OSB'lerin her iki durumda da yüzde 20 zamlı fiyattan elektrik satın almak zorunda bırakıldıkları vurgulanıyor. Bu kapsamda OSB'lerin yargı yoluna gitmek zorunda kaldıkları da kamuoyuna yansımış durumda. OSB'lerin üretimde kulllandığı elektriğe örtülü olarak yüzde 20 zam gelmesi anlamına gelen bu gelişmelerin, maliyet artışına, bu artışın da üretime ve fiyatlara yansıması kaçınılmaz görünüyor” dedi.

Bu kapsamda Böke, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Elektrik tedarikçilerinin başta OSB'ler olmak üzere iş dünyasıyla yaptıkları sözleşmeleri iptaliyle başlayan süreçten Bakanlık olarak haberdar mısınız? Konuyla ilgili herhangi bir inceleme ya da araştırma başlattınız mı?” diye sordu. Elektrik fiyatlarındaki yüksek artışın nedeninin açıklanmasını isteyen Böke, “Söz konusu sözleşme iptalleri ve bu iptallerin sonuçları nedeniyle ekonomik olarak zarar gören firmalar için, zararın telafisine dönük bir önlem hazırlığınız var mıdır? Maliyeti artan ve üretimi durma noktasına gelen OSB'lerin bu sorunlar nedeniyle yaşadığı ekonomik kaybın, sadece 2017 yılında, ülke ekonomisinde yol açacağı kayıp ne kadardır?”  sorularının yanıtlanmasını istedi.

Genel Başkan Yardımcısı Böke'nin TBMM Başkanlığına sunduğu Soru Önergesi şöyle:

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Saygılarımla.

Doç. Dr. Selin Sayek Böke

İzmir Milletvekili

İstanbul ve çevresinde 2016 yılının son haftasında ve 2017 yılının başında yaşanan elektrik kesintileri sebebiyle organize sanayi  bölgelerinde (OSB) üretim durma noktasına gelmişti. Elektrik  kesintileri sebebiyle mağdur olan OSB'lere bir darbe de elektrik tedarikçilerinin sözleşmeleri iptal etmesiyle geldi. Elektrik  tedarikçileri, TL'nin değer kaybıyla mevcut sözleşmelerdeki fiyatın kar sağlamadığını öne sürerek başta OSB'ler olmak üzere iş dünyasıyla yaptıkları sözleşmeleri iptal etmeye başladı. Tedarikçilerin, yeni sözleşmeleri yüzde 20 zamlı fiyattan yapmayı teklif ettikleri belirtiliyor.

Öte yandan OSB'lerin sözleşmeleri bu fiyattan yenilememesi ve elektriği devletten almayı seçmesi halinde de durumun değişmediği, OSB'lerin her iki durumda da yüzde 20 zamlı fiyattan elektrik satın almak zorunda bırakıldıkları vurgulanıyor. Bu kapsamda OSB'lerin yargı yoluna gitmek zorunda kaldıkları da kamuoyuna yansımış durumda.

OSB'lerin üretimde kulllandığı elektriğe örtülü olarak yüzde 20 zam gelmesi anlamına gelen bu gelişmelerin, maliyet artışına, bu artışın da üretime ve fiyatlara yansıması kaçınılmaz görünüyor. Bu bağlamda

1. Elektrik tedarikçilerinin başta OSB'ler olmak üzere iş dünyasıyla yaptıkları sözleşmeleri iptaliyle başlayan süreçten Bakanlık olarak haberdar mısınız? Konuyla ilgili herhangi bir inceleme ya da araştırma başlattınız mı?

2. Tedarikçilerin de dikkat çektiği, elektrik fiyatlarındaki yüksek artışın nedeni nedir? (Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. verilerine göre bir megavatsaat elektriğin fiyatı (PTF) 1 Ocak'ta 101,022 TL iken bugün 224,987 TL olarak açıklanmakta, bir başka deyişle resmi veriler, yüzde 119 oranında bir artış ortaya koymaktadır)

3. Söz konusu sözleşme iptalleri ve bu iptallerin sonuçları nedeniyle ekonomik olarak zarar gören firmalar için, zararın telafisine dönük bir önlem hazırlığınız var mıdır?

4. Maliyeti artan ve üretimi durma noktasına gelen OSB'lerin bu sorunlar nedeniyle yaşadığı ekonomik kaybın, sadece 2017 yılında, ülke ekonomisinde yol açacağı kayıp ne kadardır?”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...