Sözcü Plus Giriş

Çiftçiye destek mazota yetmedi

CHP’nin hazırladığı ekonomi raporuna göre, çiftçiler mazota yılda 10.5 milyar lira vergi ödüyor. Tarımsal desteklemeler için alınan rakam ise 12.8 milyar lira.

Başak KAYA
09:07 -
Çiftçiye destek mazota yetmedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu'nun hazırladığı ekonomi raporuna göre, 322 milyar dolar yurtdışına aktı. Raporda çiftçiye verilen tarımsal desteklemelerin mazot vergisi adı altında geri alındığı kaydedildi. CHP'li Erdoğdu tarafından hazırlanan ve Merkez Yönetim Kurulu'na sunulan ekonomi raporunda şu belirlemeler yer aldı:

İLGİLİ HABERÇiftçi toprağının kölesi haline geldiÇiftçi toprağının kölesi haline geldi

322 MİLYAR DOLAR YURTDIŞINA GİTTİ: Yaptığımız hesaplamalara göre; Türkiye'nin dış borç karşılığında ödediği faizler ile doğrudan yatırımlardan elde ettiği kârlardan yurtdışına aktardığı tutarlar çarpıcı boyutta. 15 yıllık AKP iktidarı döneminde Türkiye toplam 142.3 milyar dolar dış borç faizi ödedi ve üstüne yabancı sermaye yaptığı yatırımlardan elde ettiği kârın 180.1 milyar dolarını yurtdışına transfer etti. Yani, Türkiye'nin yarattığı katma değerin 322.4 milyar dolarlık kısmı yurtdışına transfer edildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu

MAZOT DESTEĞİ VERGİYLE GERİ ALINIYOR: Çiftçi traktöründe yılda ortalama 3.5 milyar litre mazot kullanıyor. Parasal değeri yaklaşık 16 milyar lira. Mazot fiyatının yaklaşık yüzde 65'ini vergiler oluşturuyor. Çiftçinin tek bir girdi olan mazota ödediği vergi yılda 10.5 milyar lira. Tarımsal desteklemeler için 2017 yılı bütçesinden 12.8 milyar lira ayrıldı. Görüleceği üzere çiftçiye ödenen desteğin neredeyse tamamı, kullandığı girdilerden sadece biri olan, mazot vergisi adı altında geri alınıyor.

İLGİLİ HABERLüks yata 1.70, çiftçiye 4.50Lüks yata 1.70, çiftçiye 4.50

YÜZDE 50'NİN ALTINDA KALDI: Mazotun Türkiye genelinde ortalama litre fiyatını 4.60 lira kabul edersek, 1 dekar buğday üretmek için harcanan mazotun değeri 30 liradır. Bu değer çeltikte 94 lira, pamukta 95 lira, ayçiçeğinde 35 lira, mısırda 55 lira, patateste 107 lira, fındıkta 25 lira. Verilen desteğin gerçekte harcanan mazota oranı ise buğdayda yüzde 43, çeltik ve pamukta yüzde 38, ayçiçeğinde yüzde 49, mısırda yüzde 31, patateste yüzde 16, fındıkta yüzde 36 oldu. Görüldüğü üzere önemli pek çok üründe mazot desteği yüzde 50'nin altında kaldı.

İLGİLİ HABERCumhuriyet tarihinde böyle bir karar yok! Trakyalı çiftçiye ceza gibi kararCumhuriyet tarihinde böyle bir karar yok! Trakyalı çiftçiye ceza gibi karar

İTHALATA BAĞIMLI OLDUK: Türkiye pek çok tarım ürününde giderek artan bir şekilde ithalata bağımlı hale gelmiştir. 2003 yılından Haziran 2017'ye kadar 44 milyon ton buğday ithalatına 12.2 milyar dolar, 11 milyon ton pamuk ithalatına 18.3 milyar dolar, 22 milyon ton ayçiçeği tohumu, yağları ve küspesinin ithalatlarına 14.4 milyar dolar, 28 milyon ton soya fasulyesi ve küspesinin ithalatına da 12.2 milyar dolar ödendi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more