Reklamsız Sözcü

Çocuk işçilere yakın takip

Türkiye’deki tedarik zincirlerinde kayıt dışı ve fason üretim dolayısıyla malzemelerin kaynağı tespit edilemedi.Ancak, pamuk tarlalarında 8 yaşında çocukların çalıştığı belirtildi.

Engin ESEN
android-time 08:52
Çocuk işçilere yakın takip
Türkiye’deki tedarik zincirlerinde kayıt dışı ve fason üretim dolayısıyla malzemelerin kaynağı tespit edilemedi.Ancak, pamuk tarlalarında 8 yaşında çocukların çalıştığı belirtildi.

Türkiye'deki hazır giyim sektörünün tedarik zincirinde çocuk işçilerin kullanılması yine Avrupa gündemine girdi. Hollandalı giyim markalarının Türkiye'deki pamuk ve konfeksiyon tedarik zincirinin incelenmesi sonucunda, pamuk tarlalarında 8 yaşında çocukların çalıştırıldığı ve fason üretimin yaygın olduğu konfeksiyon alanında çocuk işçilerin çalıştırılıyor olabileceği belirtildi.

YÜKSEK RİSK VAR

Hollanda Çocuk Emeği Çalışma Grubu kapsamında, Türkiye'deki Kalkınma Atölyesi Kooperatifi ile Washington DC, ABD merkezli sivil toplum kuruluşu Fair Labor Association (Adil Emek Derneği) tarafından yürütülen araştırmada, Hollandalı giysi markaları Coolinvestments, DuPon& DeBruin, Just Brands, PVH, Varova Fashion Holding ve WE Fashion için Türkiye'de yapılan üretimler incelendi. Projenin gerçekleştirilme gerekçesi olarak, Türkiye'nin tekstil ve hazır giyim ürünlerinin başlıca pazarının Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler olması ve Suriye kaynaklı mülteci krizi nedeniyle Türkiye'de çocuk emeği sömürüsü riskinin yükselmesi gösterildi. Araştırma raporunda, Türkiye'deki hazır giyim sektöründe çocuk emeği kullanılmasının yaygın olduğu belirtilerek, “Bazıları 8 yaşında olan küçük çocuklar pamuk tarlalarında çalıştırılıyor” denildi. Özellikle tarım işçisi ailelerin bütün aile üyelerinin toplam üretimi başına ücret aldığına dikkat çekilen raporda Şanlıurfa'da çocukların çalıştırılmasının yaygın olduğu belirtildi. Raporda şu ifadelere yer verildi: “Tedarik zincirinin bu halkasında düşük ücret ve yoksulluk çocuk emeği kullanılmasının önünü açıyor. Proje üyeleri, makineleşmenin en az olduğu yerde çocuk emeğinin en fazla kullanıldığını tespit etti” sözlerine yer verildi. Türkiye'deki pamuk tarlalarından Hollanda'daki satış noktalarına kadar, tedarik zincirinin 4 halkasının da incelendiği projede, bu halkalar arasında iletişim kopukluğu, resmi ilişkilerin azlığı ve konfeksiyon üretiminde fason işletmelerin yaygın olarak kullanılması nedeniyle, hangi üründe hangi pamuğun kullanıldığını veya hangi giysinin hangi atölyede imal edildiğini belirlemenin son derece zor olduğu kaydedildi.

ŞİRKETLERE ÇAĞRI

Raporda, “Bu projede, katılan şirketler tarafından satılan ürünlerin çocuk emeği sömürüsünden azade olduğu garanti edilemediği gibi, projede yer alan şirketlerin çocuk emeği riskiyle ne seviyede karşı karşıya olduğu da tam olarak belirtilemez” ifadeleri kullanıldı. Araştırmacılar şirketlere çağrıda bulunarak, çalışanlarını satın alma ve tedarik konusunda bilinçlendirmelerini, işçi hakları standartlarını gündemde tutmalarını, mülteci ve göçmenlerin yoğun olduğu bölgelere odaklanmalarını ve devletin çalışma koşullarıyla ilgili denetim ve düzenlemelerini geliştirmesine yardımcı olmalarını istedi.

GEÇEN YILDA GÜNDEME GELDİ

TÜRKIYE'deki hazır giyim ve tekstil sektörlerinde aralarında çocukların da olduğu Suriyelilerin çalıştırılması geçen yılın başında da gündeme gelmişti. Londra merkezli İş ve İnsan Hakları Kaynak Merkezi (BHRRC), Avrupalı 28 markanın ürünlerinin tedarik zincirlerinde mülteci ve çocuk emeği olduğunu, bu mültecilerin insanlık dışı koşullarda çalıştırıldığını öne sürdü. Sektör dernekleri ise suçlamalara itiraz ederek, tedarik zincirlerinin kendileri, Avrupalı ortakları ve Çalışma Bakanlığı tarafından sıkça denetlendiğini ve çocuk işçi çalıştırılması durumunda sözleşmelerin feshedildiğini savunmuştu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more