Cumhurbaşkanı’ndan bankalara çıkış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bankaları daha düşük faizle kredi vermeleri için sıkıştıracaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı, "Bankaların kredi olayındaki tutuculuğunu kesinlikle aşacağız. Kesinlikle sıkıştıracağız. Devlet bankaları başta olmak üzere üzerlerine gideceğiz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı’ndan bankalara çıkış

Türkiye ekonomisi Kredi Garanti Fonu ile tartışmalı bir şekilde büyürken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bankaları daha uygun kredi vermeleri konusunda sıkıştıracaklarını söyledi. İşte Hürriyet Gazetesi’nden Vahap Munyar’ın yazısının ilgili bölümü:

– Gelişmelerdeki güzelliklere baktığımızda, bankaların kredi olayındaki tutuculuğunu kesinlikle aşacağız. Kesinlikle sıkıştıracağız. Devlet bankaları başta olmak üzere üzerlerine gideceğiz.
Özellikle yatırımcıların krediye rahat erişmesi gerektiğini vurgulayıp sürdürdü:

– Bunun önünü devlet olarak açalım dedik ama yeterli değil. Bankaların da bu işi kolaylaştırması lazım. Öyle yüzde 15, 16, 18'lere varan kredi faizleri ile olmaz. Aşağı çekilmesi lazım.
Bu konuda gerekli sinyalleri verdiklerini kaydetti:

Erdoğan'dan bankalara uyarı! Bu bir felakettir... İlginizi Çekebilir Erdoğan'dan bankalara uyarı! Bu bir felakettir...

– Sayın Başbakanımızla beraber ilgili bankalarla konuşacağız. “Bunu aşağı çekeceksiniz ona göre” diyeceğiz. Sürümden kazanmak lazım. Yatırımcıyı köşeye sıkıştırarak değil. Bunu yapınca yatırımda farklı bir süreç olacak. Türkiye farklı bir kalkınma performansı elde edecek.
Merkez Bankası döviz rezervi artışına işaret etti:

– Merkez Bankası döviz rezervi bir ara 106 milyar dolara inmişti. Şimdi 112 milyar dolara ulaşmış vaziyette.
Dün açıklanan ikinci çeyrek büyüme verilerine dikkat çekti:

– İnşallah üçüncü çeyrekte de tırmanış devam edecek. Böyle bir Türkiye tabii hazmedilir mi? Tabii hazmedemiyorlar. Nüfus 80 milyon hâlâ büyüyor.
Faizlerin yüzde 4.6'ya kadar indiği günlere döndü:

– Zaten orada çılgına döndüler ve Gezi olayları ile darbeyi vurdular. Bu ülkelerin adını vermeyeceğim. Aynı şeyi başka yerlerde de yapıyorlar ama Türkiye'de başarılı olamadılar.
Astana'da Venezuela Devlet Başkanı'yla görüştüğünü anımsattı:

– Venezuela Devlet Başkanı da kendilerine oynanan oyunu anlattı. Aktörler aynı. İnşallah bunları aşmış olacağız.

Kredi faizlerinin aşağı çekilmesi için KGF gibi formüller mi bulunacak, bankaların kulağının çekilmesi yolu mu seçilecek?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...