Sözcü Plus Giriş

Cumhurbaşkanı’ndan ilham aldı ayran makinesi yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'milli içeceğimiz ayrandır' sözünden ilham alan Tokatlı bir mobilyacı ayran makinesi icat etti. 5. deneyişinde makinesini tamamlayan Ergün Avcı, "Biz bunu Tokat'ımızın hediyesi, gururu olarak Külliyemize hediye etmek istiyoruz" diye konuştu.

null
Güncellenme: 13:24, 15/05/2017
Cumhurbaşkanı’ndan ilham aldı ayran makinesi yaptı

Tokatlı ahşap ustası Ergün Avcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Milli içeceğimiz ayrandır’ sözünden aldığı ilhamla ahşaptan ayran makinesi yaptı. Avcı, yaptığı makinelerden birini ilham aldığı Cumhurbaşkanına hediye etmek istiyor.

SOĞUTMALI VE ORGANİK

Tokat Küçük Sanayi Sitesi’nde mobilyacılık yaparak geçimini sağlayan 45 yaşındaki Ergün Avcı, yıllardır yeni bir şeyler üretme düşüncesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldığı ilham ile gerçekleştirdi. 33 yıldır sanayide olan Ergün Avcı ahşaptan yaptığı ayran makinesinin hikayesinin 2015 yılında başladığını söyleyerek,”Hani Cumhurbaşkanımız diyor ya, ‘milli içeceğimiz ne? Ayran’. Oradan yola çıkarak, soğutmalı, organik, doğal bir ayran makinesi yapmak istedim.

21ph12ph

BEŞİNCİDE YAPTIK

1 tane yaptık olmadı, 2 yaptık olmadı, yapıyoruz, bozuyoruz, yapıyoruz bozuyoruz. En sonunda beşinci de en iyi şekilde, en güzel şekilde, doğal, organik, sentetik olmayan güzel bir ayran makinesi ortaya çıkardık. Çok şükür böyle bir ürünü Allah bize nasip etti. Biz bunu Tokat’ımızın hediyesi, gururu olarak Külliyemize hediye etmek istiyoruz. Sıkı bir takipçisi olarak, kendini seven sayan olarak. İnşallah nasip olur” dedi.

Esnaf tarafından dahi ve girişimci olarak görülen Ergün Avcı’nın icadı komşuları tarafından da takdir ediliyor. Avcı’yı sürecin başından beri gözlemlediğini söyleyen Murat Adıyaman, “Ergün ağabeyimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın bir sözüyle bu makineyi yapmıştır. Kendisi bir dahidir diyelim. Teşekkür ediyorum, eline sağlık” diye konuştu.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2013'ün nisan ayında yaptığı bir açıklama, 'O dönemde, alkollü içkilere adeta 'halis gıda süsü' verilmek istenmiştir. Dahası, alkollü bir içki olan bira, Cumhuriyet'in ilk yıllarında, yayınlanan bazı kitaplarda, maalesef, 'milli bir halk içkisi' olarak takdim edilmiştir. Halbuki bizim milli içkimiz ayrandır.' demişti.

İHA-SOZCU.COM.TR 

Yayınlanma Tarihi:13:09,