Reklamsız Sözcü

Değişen sınav sistemi kitapçıları da vurdu

TEOG ve üniversitelere giriş sınavlarında yapılan değişiklik öğrenci ve aileleri etkilediği kadar kitapçıları da vurdu. Sozcu.com.tr olarak ziyaret ettiğimiz sahaflar, işlerde yaşanan düşüşü anlattı. Eğitim sistemindeki belirsizlikten ötürü TEOG ile ilgili satışların adeta durduğunu söyleyen esnaf, son dakika yapılan değişikliklere isyan etti.

Barış ÖZKAN
12:20 -
Değişen sınav sistemi kitapçıları da vurdu

Geçen günlerde ani bir kararla Türk eğitim sisteminde yine taşlar yerinden oynadı. Lise ve üniversitelere giriş sınavları çok kısa bir sürede değiştirildi. Yeni getirilen sistem hala tam anlaşılmış değil. Eğitimde yapılan bu sürpriz değişikliklerden öğrenciler ve ailelerden sonra belki de en çok kitap satıcıları etkilendi. Özellikle TEOG sınavının kaldırılması sonucu bu sınavla ilgili kaynak satışları neredeyse sona erdi. Sozcu.com.tr, İstanbul’da kitap deyince ilk akla gelen yerler olan Kadıköy Akmar Pasajı ve Beyazıt’taki Sahaflar Çarşısı’na gitti. Sahafların konuyla ilgili düşüncelerini dinledi.

SATIŞLARDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

Konuyla ilgili olarak düşüncelerini aldığımız Kadıköy Akmar esnaflarından Yüksel Turan Sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, sınav sistemlerinin değiştirilmesinin satışlara çok olumsuz yansıdığını söyledi. “Satışlarımızda büyük bir düşüş oldu. TEOG çok ciddi bir sınavdı. Öğrencilerin 6. , 7. sınıftan itibaren hazırlanmaya başladıkları, 8. sınıfta iki defa girdikleri bir sınavdı.

İLGİLİ HABERTEOG'un yerine gelen Milli İzleme Sınavı nedir? MİS sınavı ne zaman?TEOG'un yerine gelen Milli İzleme Sınavı nedir? MİS sınavı ne zaman?

Bu konuda ciddi hazırlıklar yapılıyordu.” diyen Turan, “Birçok yayın evi kitap basıyordu. Birçok yazar, birçok kitapçı bu işten geçiniyordu. Ama şimdi sınavın kaldırılmasıyla beraber yerine ne geldiği de tam anlaşılmadı. Yerine getirilen yeni sınavın formatında çok ciddi değişiklikler yapıldığı için eski kitaplar bir işe yaramıyor. Rafımızda kalan kitaplardan dolayı, parası ödenmiş ya da çeki senedi verilmiş kitaplardan dolayı çok ciddi zararlarımız ve sıkıntılarımız oldu.” açıklamasında bulundu.

Yüksel Turan 20 yıllık Kadıköy Akmar esnafı.

Yüksel Turan 20 yıllık Kadıköy Akmar esnafı.

‘SIKINTININ SEBEBİ DEĞİŞİKLİĞİN SON ANDA YAPILMIŞ OLMASI’

“Biz satıcıyız. Bu halkanın son düğümüyüz. Bir de bunun üreticileri var, kitap basanları, yazanları var” diyen Yüksel Turan, “Onlar da çok ciddi anlamda sıkıntıya girdi. Bu değişiklik takvimi daha önce açıklanmış olsa, geçen yıl TEOG yapıldıktan sonra ‘seneye yapılmayacak' dense olabilirdi. Herkes hazırlığını ona göre yapardı. Çok ciddi anlamda sıkıntı yaşanmasının sebebi son anda bir değişiklik yapılmış olmasıdır.” ifadelerini kullandı.

img_1409

‘KESİLMİŞ SENETLERİMİZ, EVRAKLARIMIZ VAR’

“Nedense ülkede bu tarz sınavlarla ilgili hep böyle değişikliklerle karşı karşıya kalıyoruz.” diyen Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:  Yani son anda yapılan bir değişiklikte ciddi anlamda elimizde ürün de kalıyor, satışlarımızı da olumsuz etkiliyor, bir sonraki yıl için yaptığımız hazırlıklar da boşa çıkıyor. Kesilmiş senetlerimiz, evraklarımız var. Bunların da ödemesini yapmak zorundayız. Bu ürünleri satmadan onların ödemesini nasıl yapacağız biz de bilmiyoruz.

İLGİLİ HABERYeni üniversite sınavı sistemi 'Yükseköğretim Kurumları Sınavı' geldi! YKS nedir?Yeni üniversite sınavı sistemi 'Yükseköğretim Kurumları Sınavı' geldi! YKS nedir?

‘TEOG’UN KALDIRILMASI SATIŞLARI KESTİ’

“Temel sıkıntı şurada; TEOG sınavı kaldırılınca normalde yaptığımız satışların büyük bir kısmı kesilmiş oldu.” açıklamasında bulunan Turan, “Okullarda genelde yardımcı kaynak önermede çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. İşin gidişatından da belli olduğu üzere geçmiş senelerdeki gibi ya da birkaç sene önceki gibi kitaba ya da yardımcı kaynağa ekstra çalışmaya bir talep olmadığını görüyoruz. Bunun sebebini biz de bilmiyoruz. Yardımcı ders kitaplarına, ekstra kaynaklara, yabancı dil kitaplarına talep çok azaldı.” dedi.

img_1410

’20 YILIN EN KÖTÜSÜ’

Üniversite sınavında da sistem değişikliğine gidildikten sonra bazı branşlarda satışın tamamen durduğunu söyleyen Yüksel Turan, “Tarih, coğrafya, fizik, kimya, biyoloji gibi branşlarda satış neredeyse sıfıra inecek düzeye geldi. Sadece matematik ve Türkçe'ye talep var. Bütün yayın evlerinin, kitapçıların kısaca bu piyasada iş yapan herkesin, eğitim camiasının, bir yıl boyunca hazırlıklarını eski sınav sistemine göre yaptıktan sonra, son anda sınav değişikliğinin yaşanmış olması akıllara bir takım soru işaretleri getiriyor. Açıkçası biz de merak ediyoruz. Değişim yapılmayacak bir şey değildir. Elbette daha iyisini bulmak için, daha ideale yaklaşmak için bir takım değişimleri anlayabiliriz. Ama nedense Türkiye'de bu konuda bir zamanlama sıkıntısı oluyor. Ben yaklaşık 20 yıllık esnafım ve iş potansiyeli açısından 20 yılın en kötü okul başlangıcı dönemi diyebilirim. Sınav kaldırılınca insanların bir talebi olmuyor, belirsizlik yaşıyor, ne çalışmaları gerektiğini de bilmiyorlar.” ifadelerini kullandı.

img_1411

‘GEÇEN YILA ORANLA YÜZDE 80 DÜŞTÜ’

10 yıldır Akmar’da çalışan Remzi Saylır Sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, sadece TEOG sınavı için yapılan satışların geçen yıla oranla yüzde 80 düştüğünü söyledi. “Önünde TEOG sınavı olmadığı için kimse hazırlık yapmıyor.” diyen Saylır, “Çünkü çocuk bilmiyor. Biz de ne diyeceğimizi bilmiyoruz. Çok büyük bir düşüş var gerçekten. Size şöyle söyleyeyim, bizim sezon dediğimiz zamanı üç gün geçirdik. Burada çok sayıda dükkân zor durumda. Her sene kapıya kadar insan yığılırdı. Bu yıl öyle olmadı. Benim tahminim çok sayıda esnaf önünü göremez.” açıklamasında bulundu.

img_1406

Remzi Saylır 10 senedir Kadıköy’de bulunan Akmar’da çalışıyor

‘ÖZELLİKLE TEOG İÇİN HİÇ KAYNAK ALMIYORLAR’

Akmar esnaflarından Yakup Ensar ise Sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamaya “Aileler özellikle TEOG konusunda çocuklarının üzerine çok düşüyordu.” diyerek başladı. “Çocukların iyi bir okula girebilmesi için bütün kaynakları, çıkmış ne varsa, çocuk çözemeyecek bile olsa alıyorlardı.” diyen Ensar, “Artık kimse almıyor. Özellikle TEOG için hiç kaynak almıyorlar.  Okula yardımcı, müfredata uygun kaynaklar yine alınıyor ama onda bire düştü. Üniversite için temel konulara yine talep oluyor. İnsanlar çalışıyor ama o satışlarımızda da düşüş var. Genel olarak satışlarımız geçen yıla oranla düştü diyebilirim.” ifadelerini kullandı.

Kadıköy Akmar esnaflarından Yakup Ensar

Kadıköy Akmar esnaflarından Yakup Ensar

‘İŞLERİMİZ YÜZDE 50 DÜŞTÜ’

Avrupa Yakası’nda kitap denince ilk akla gelen yer olan Beyazıt Sahaflar Çarşısı’nda da durum farklı değil. Sınav sistemlerinin değişmesi esnafı büyük zarara uğratmış durumda. Konuyla ilgili olarak Sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Sahaflar Çarşısı esnaflarından Cüneyt Uraş, “Şuan için TEOG konusunda hiçbir alım yok.” dedi. “Geçen seneye oranla işlerimiz en az yüzde 50 düştü.” diyen Uraş, “Tam sezon ortasında bir açıklama yapıldı. O yüzden herkes alımı durdurdu. Normal olarak beklemeye başladılar. TEOG ürünlerinin hepsi elimizde kaldı.” dedi.

img_1417

Beyazıt Sahaflar Çarşısı esnaflarından Cüneyt Uraş

YENİ SİSTEM İLE İLGİLİ ÜRÜN VEYA SATIŞ YOK’

“Orada bir düşüş yaşamıştık. Arkasından YGS ve LYS açıklaması da tam sezon ortasında yapıldı.” diyen Uraş, sözlerini şöyle noktaladı: Onda da ikinci darbeyi yedik. Şuan bekliyoruz. Yeni sınav sistemi ile ilgili hiçbir ürün veya satış yok. Alıcı insanın da bilgisi yok. Onlar ne alacaklarını bilmiyorlar biz de ne satacağımızı bilmiyoruz.

Sezon da bitti zaten, bir şey kalmadı. Üniversite ders kitabı yoğunluğu, kırtasiye yoğunluğu yaşandı. Biraz da YGS-LYS kitapları satılıyor. Ama TEOG ile ilgili hiçbir şey satılmıyor şuan. Kimse ne yapacağını ne alacağını bilmiyor. Zaten bununla ilgili ürün de yok.

img_1419

‘KİTAPLAR OLDUĞU GİBİ RAFTA DURUYOR’

Sahaflar Çarşısı’nda 8 yıllık esnaf olan Sinan İşleyen ise Sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “Geçen sene TEOG ya da diğerlerinden bayağı satışımız vardı.

Sinan İşleyen sekiz yıldır Sahaflar Çarşısı'nda esnaflık yapıyor.

Sinan İşleyen sekiz yıldır Sahaflar Çarşısı’nda esnaflık yapıyor.

TEOG sınavı ile ilgili geçen seneye göre bu sene yüzde 70 oranında bir düşüş var.” dedi. “Geçen yıl TEOG kitaplarında çok iyi satış yapıyorduk. Veliler geliyordu. Bu sene de yaz aylarında bile kitap satışı yapıyorduk ama TEOG kaldırıldığından beri işlerimiz bayağı düştü.” açıklamasında bulunan İşleyen,  “Kitaplar olduğu gibi rafta duruyor. Sınavın sistemi belli değil.

img_1413

İnsanlar da kafasında belirsiz bir sınav için kitap almaz. Bu da işlerimize yüzde yüz yansıdı. Heskes de öyledir.” ifadelerini kullandı.

bozkan@sozcu.com.tr

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 16:52 03.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more