Dışişleri Bakanlığı’na 16 milyon TL’lik soru

Sayıştay Dışişleri Bakanlığı'nın geçici görevlendirme yetkisi olmamasına rağmen yurt dışına 16 milyon TL harcırahla şoför, sekreter ve bekçi gönderdiğini raporuna yansıttı. Dışişleri cevaben kişilerin 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri için görevlendirildiğini belirtti. Sayıştay görevlendirme tarihlerinin seçimle alakası olmadığını tespit etti.

Dışişleri Bakanlığı’na 16 milyon TL’lik soru

Dışişleri Bakanlığı'nın, yurt dışı görevlendirme yetkisi olmadığı halde aralarında bekçi, sekreter, şoför ve hizmetlilerin de olduğu 700 memurunu yurt dışına geçici olarak gönderdiği ve 3 yıl içinde 16 milyon lira harcırah ödediği belirlendi. Sayıştay'ın raporunda, 2015 yılı yolluk harcamalarının Dışişleri bütçesinde ciddi bir ağırlık taşıdığı ifade edildi. Raporda şu konular dile getirildi:

Görevimiz zarar İlginizi Çekebilir Görevimiz zarar

“Yurt dışı geçici görev yolluklarının incelenmesinde, bakanlığın merkez teşkilatında çalışan ve asli işi bakanlığın merkez teşkilatında görev yapmak olan personele ilişkin yoğun bir yurt dışı geçici görevlendirmenin olduğu dikkati çekmektedir. 2015'te 700 civarında merkez memurunun yaklaşık 20 ila 40 gün (ortalama 26 gün) yurt dışında geçici görevlendirildikleri tespit edilmiştir.”

TOKİ kupon arazileri ihaleyle satacak İlginizi Çekebilir TOKİ kupon arazileri ihaleyle satacak

GÖNDERECEK ELEMAN BULAMADIK

Dışişleri Bakanlığı cevabında bu görevlendirmelere gerekçe olarak “Artan yurt dışı temsilcilik sayısı” ile 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerini gösterdi. Dışişleri Bakanlığı, temsilcilik sayısının artmış olmasına rağmen buralara gönderilecek eleman bulamadıkları için merkez memuru gönderdiklerini savundu. Sayıştay, yapılan savunmayı yetersiz buldu ve görevlendirmelerin seçim tarihleriyle orantılı olmadığı tespitinde bulundu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...