Sözcü Plus Giriş

Dolar daha düşer mi?

Gelişmekte olan para birimleri dolara karşı değer kazanmaya başladı. Dolar dokuz ayın zirvesinde. Uzmanlara göre Fed Başkanı Yellen'in Jackson Hole konuşması ve Trump'a olan güvenin gittikçe azalması doların değer kaybına neden oluyor. Füze krizi sonrası yabancı yatırımcıların risk iştahının artması da dolara değer kaybettiriyor.

11:55 -
Dolar daha düşer mi?

Dolar/TL TL’nin yüksek getirisinin de desteklediği gelişmekte olan ülkere yönelik artan girişlerle 3.45’in altına inerek neredeyse dokuz ayın en düşüğünde.

Kur uzun süredir beklenen psikolojik seviye olan 3.50’nin hafta başında aşağı yönde kırmış ardından 3.48 civarında dengelenmişti. Fed Başkanı Janet Yellen’ın Jackson Hole toplantısında para politikası mesajı vermemesi sonrası dolarda yaşanan değer kaybına paralel düşüşünü hızlandıran dolar/TL 9 Aralık 2016’dan beri en düşük seviye olan 3.4495’e kadar geriledi.

Bankacılar hafta boyunca kurdaki düşüşte TCMB’nin uyguladığı sıkı para politikası sonucu TL’nin hem nominal hem de reel bazda yüksek bir getiri sunmasının da etkisi olduğunu belirttiler.

DAHA DÜŞER Mİ?

KapitalFx Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, “Fed Başkanı Janet Yellen’ın Jackson Hole konuşma metni Federal Reserve sitesinde yayınlandı ve para politikasına ilişkin bir ifadenin yer almadığı görüldükten sonra dolar zemin kaybetmeye başladı.” dedi. Erkan değerlendirmesinde Kuzey Kore ile olan füze krizi gibi gelişmelerin yatırımcıların risk iştahını artırdığını belirterek gelişmekte olan ülkelere sermaye akışı olduğunu vurguladı. Erkan doların kısa vadede 3.30’lu seviyelere doğru inmesini beklemediğini vurguladı.

Dolar/TL dün sabah güne 3.4850’nin üzerinde başlamıştı.

Güne 3.80 civarında başlayan sepet bazında TL aynı saatte 3.7730/3.7737, güne 3.11’in hemen üzerinde başlayan euro/TL ise 4.0973/4.0997 seviyesinde bulunuyor.

TCMB’NİN FONLAMA MALİYETİ %12’YE YAKIN

TCMB’nin uyguladığı likidite politikalarının bileşiminde ortaya çıkan son faizi gösteren ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yılın başlarındaki yüzde 8.30’lu seviyelerden Mayıs ayı başında yüzde 12.00 bandına yükseltildi.

Ortalama fonlama maliyetinde Ocak ayına göre yaklaşık 375 baz puan sıkılaştırma yapıldı ve bu adım piyasa tarafından ciddi bir sıkılaştırma ve kur üzerindeki baskıları azaltan en önemli etkenlerden biri olarak nitelendirildi.

Enflasyonun geçici de olsa tek haneye gerilemesi ve benzer gelişmekte olan ülkelerin bazılarında faiz indirimleri yapılmasıyla birlikte hem nominal hem de enflasyondan arındırılmış reel getiri TL’yi cazip kılmaya başladı.

TCMB’nin sıkı bir para politikası uyguladığına da dikkat çeken Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem dün yaptığı açıklamalarda “Gelişmekte olan para birimleri dolar karşında değerleniyor. Türkiye’nin reel faizi ise 10 yıllık ABD tahvillerine neredeyse eşit. TL buna bağlı olarak gelişmekte olan para birimlerine göre de değer kazanıyor” dedi.

Bankacılar TL’nin sağladığı nominal getirinin yabancılar açısından cazip olduğuna dikkat çekerken bir çok kurum döviz borcu bulunan lokal kurumsal müşterilerine ise 3.50 altından dolar alımı önerdiler.

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık yeni gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.65 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.66 oldu. dün spot kapanış yüzde 10.66 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 10.62 oldu.

Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.67 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 11.67 oldu. dün spot kapanış yüzde 11.67 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 11.63 oldu.

REUTERS-SOZCU.COM.TR

Son güncelleme: 11:56 26.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more