Sözcü Plus Giriş

Merkez’in faiz kararı sonrası dolar yine rekor kırdı (Dolar/TL ne kadar oldu?)

Dolar Ekim ayının yeni rekorunu kırdı! Merkez Bankası'nın, beklendiği gibi kısa vadeli faiz oranlarını sabit tuttuğu kararların açıklanmasından sonra hızla yükselen dolar 3.82 lirayı da geçti. Euro da 4.4772 liraya kadar yükseldi. Böylelikle Dolar/TL uluslararası piyasalarda 9 Ekim'den beri en yüksek seviye olan 3.80'i de geçmiş oldu.

19:45 -
Merkez’in faiz kararı sonrası dolar yine rekor kırdı (Dolar/TL ne kadar oldu?)

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, enflasyonda “hedeflerle uyum sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla sürdürüleceği” vurgulandı.

Faiz kararının açıklanmasından önce 3.77 – 3.78 lira aralığında hareket eden dolar, karar ile birlikte 3.7848 liraya,  euro da 4.46 – 4.47 lira aralığından 4.4745 liraya kadar yükseldi.

İLGİLİ HABERDolar'da hareketlilik! Ekim ayı rekoru kırıldı!Dolar'da hareketlilik! Ekim ayı rekoru kırıldı!

DOLAR 3.82 EURO 4,47’Yİ GÖRDÜ

Daha sonra, jeopolitik risklerin de etkisiyle yükselişini sürdüren dolar 3.8254 liraya, euro da 4.4772 liraya kadar yükseldi.

Döviz piyasalarındaki yükselişlere paralel olarak piyasa faizleri de yükseldi. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi, yüzde 11.99’a kadar yükseldi.

9 EKİM’DEN BERİ EN YÜKSEK SEVİYE

Dolar akşam saatlerinde 3,80’i görmüştü. Dolar/TL dün akşam uluslararası piyasalarda 9 Ekim’den beri en yüksek seviye olan 3.80’e ulaşmıştı.

İLGİLİ HABERDolar ne kadar oldu? 26 Ekim 2017 Dolar kuru için kritik saat 14:00!Dolar ne kadar oldu? 26 Ekim 2017 Dolar kuru için kritik saat 14:00!

 

BORSA GÜNÜ DÜŞÜŞLE KAPATTI

Dövizlerdekiyükselişin de etkisiyle, Borsa İstanbul Endeksi güne yüzde 0.06 düşüşle 108 bin 293 puandan başladı ve günü yüzde 0.94 düşüşle 107 bin 335 puandan kapattı.

İLGİLİ HABERPiyasa hareketlendi! Altın coştu! Çeyrek altın ve gram altın ne kadar? Dolarda son durum (26 Ekim Perşembe)Piyasa hareketlendi! Altın coştu! Çeyrek altın ve gram altın ne kadar? Dolarda son durum (26 Ekim Perşembe)

FAİZ ORANLARI

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, marjinal fonlama oranı yüzde 9.25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7.25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8.0 ve Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası´nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0.0, borç verme faiz oranı yüzde 12.25’te sabit tutuldu.

Yapılan açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetin güçlü seyrettiğine işaret ettiği belirtildi ve şu konuların altı çizildi:

“Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve çekirdek enflasyon görünümüne ilişkin gelişmeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaya devam ediyor.

“Bu çerçevede Kurul, sıkı para politikası duruşunun korunmasına karar verdi.

“Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecek.

“Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecek.

“Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecek.

“Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul´un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

MUSTAFA SÖNMEZ: İŞLER ZOR

Ekonomist Mustafa Sönmez dolardaki son dakika gelişmesini “İşler zor” şeklinde yorumladı. Ünlü ekonomist sosyal meyda hesabından şöyle dedi: “Dolar 3 80 leri 2017 başlarında görmüş,Trump ın çuvallamasıyla ve başka etkenlerle sıcak para dönünce yatışmıştı Şimdi? Yine 3.80. İşler zor.”

mustafasonmez-dolar

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:13 30.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more