Reklamsız Sözcü

Dolar ne kadar oldu? 24.08.2017

Gelişmekte olan ülkelere sıcak para girişinin artması doları düşürüyor. Dolar/TL 3.48-3.49 civarında seyrediyor.

android-time 09:19
Dolar ne kadar oldu? 24.08.2017
Gelişmekte olan ülkelere sıcak para girişinin artması doları düşürüyor. Dolar/TL 3.48-3.49 civarında seyrediyor.

Dolar/TL, uzun süredir beklenen psikolojik seviye olan 3.50’nin hafta başında aşağı yönde kırılmasının ardından, gelişmekte olan ülke para birimlerine artan girişlerle dün gece saatlerinde düşüşünü hızlandırdı.

Yaklaşık bir aydır 3.50-3.55 bandında sıkışık bir seyir izleyen dolar/TL hafta başında 27 Haziran’dan bu yana en düşük olan 3.4920’ye kadar geriledi. Dün günü 3.50’nin hemen altında tamamlayan kur gece saatlerinde ise düşüşünü hızlandırdı ve 3.48’in altına geriledi. Dolar/TL bu sabah ise güne saat 0843’te 3.4816/3.4821 seviyesinden başladı.

KapitalFx’in sabah raporunda, küresel piyasalarda doların Jackson Hole konuşmaları öncesinde yatay bir seyir izlediği ancak gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik bir giriş olduğuna dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Buna karşılık kur tarafındaki etki (düşüş) yoğunlukla TL’de diğer yüksek getirili gelişmekte olan para birimlerindeki güçlenmeden gelmektedir. ABD 10 yıllık tahvilin getirisinin yüzde 2.20 olduğunu düşünecek olursak, nerdeyse ABD 10 yıllık tahvil getirisi kadar reel faizimiz var. Bu bizi yüksek getirili bir piyasa yapıyor ve yüksek getiri arayışındaki yabancı ilgisinin TL varlıklara artmasını sağlıyor. Bayram tatili öncesinde yerlilerin TL talebindeki artış da yine kurdaki düşüşte etkili olan bir başka unsurdur. Kurda 3.47 ve 3.45 kısa vadeli destek noktaları, 3.52 altında olduğu sürece olumlu yaklaştığımız TRY’nin 3.49 seviyesinin de altına geçmesi, yurtiçi fiyatlama eğiliminin pozitif kalmasını sağlamaktadır.”

o1o1o1

Bugün iç piyasalarda takip edilecek önemli bir veri gündemi bulunmazken dış piyasalarda ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve Temmuz ayı ABD ikinci el konut satışları verileri takip edilecek. Ancak bankalar piyasalarda yön belirleyici olacak gelişmeyi ise bugün başlayarak ve yarın da devam edecek olan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Jackson Hole’de düzenleyeceği yıllık sempozyum olacağını belirtiyorlar.

DRAGHİ YENİ MESAJ VERMEYECEK

Her ne kadar Avrupa ve ABD merkez bankası başkanlarının para politikasına ilişkin güçlü bir sinyal vermesi beklenmese de, açıklamalar yakından takip edilecek. Uzmanlar, Fed yetkilileri arasında düşük enflasyon endişelerinin yaygın olduğunu gösteren tutanakların ardından Yellen’in piyasalara yön verecek bir açıklama yapmasının beklenmediğini belirtiyorlar. ECB Başkanı Mario Draghi ise konuya yakın iki kaynağın verdiği bilgiye göre, para politikası hakkında yeni mesajı vermeyecek.

Analistler kurda 3.50 civarının genel olarak lokaller açısından alım fırsatı olarak görüldüğünü, dolayısıyla bu seviyenin altında bayram dönemi öncesi bireyselde dövizden TL’ye dönüş görülmesi alışkanlığına rağmen özellikle kurumlardan döviz talebi beklendiğine de dikkat çekiyorlar. Bir çok analist döviz ödemesi olan kurumlara 3.50 seviyesi altından alım öneriyor. Dolar/TL’de yaşanan bu düşüşle birlikte kur yaklaşık 2 ayın en düşük seviyelerinde seyretmeye devam ederken sepet bazında TL ise saat 0855’te 3.7963/3.7990, euro/TL ise 4.1107/4.1138 seviyesinde bulunuyor.

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık yeni gösterge tahvilde bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.68, valörde son işlem yüzde 10.68 oldu. Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.71, valörde son işlem yüzde 11.71 oldu.

REUTERS

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more