Reklamsız Sözcü

Dolar ne kadar oldu? 28.08.2017

Dolar/TL TL'nin yüksek getirisinin de desteklediği gelişmekte olan ülkelere yönelik artan girişlerle Cuma günü gerilediği 3.45'in hemen altında güne başladı.

android-time 09:43
Dolar ne kadar oldu? 28.08.2017
Dolar/TL TL'nin yüksek getirisinin de desteklediği gelişmekte olan ülkelere yönelik artan girişlerle Cuma günü gerilediği 3.45'in hemen altında güne başladı.

Bankacılar küresel piyasalarda gelişmekte olan ülke para birimleri lehine risk iştahının devam ettiğini yaklaşan resmi tatil nedeniyle hacimlerin azalmasını beklediklerini söylediler. Öte yandan İngiltere piyasalarındaki kısmi tatil de hacimlerin azalmasında etkili olabilir.

EN DÜŞÜK SEVİYEYİ GÖRDÜ

Kur uzun süredir beklenen psikolojik seviye olan 3.50’nin geçen hafta başında aşağı yönde kırdıktan sonra Cuma günü Fed Başkanı Janet Yellen’ın Jackson Hole toplantısında para politikası mesajı vermemesi ile düşüşünü hızlandırdı. Dolar/TL Cuma günü 3.44’lü seviyelere gerileyerek 9 Aralık 2016’dan beri en düşük seviyi gördü. Bankacılar hafta boyunca kurdaki düşüşte TCMB’nin uyguladığı sıkı para politikası sonucu TL’nin hem nominal hem de reel bazda yüksek bir getiri sunmasının da etkisi olduğunu belirttiler. Dolar/TL bu sabah güne saat 0858’de 3.50’nin hemen altında 3.4470/3.4496 seviyesinden başladı. Cuma gününü 3.7750 civarında tamamlayan sepet bazında TL aynı saatte 3.7812/3.7832, 4.10 civarında olan euro/TL ise 4.1139/4.1147 seviyesinde bulunuyor.

TCMB’NİN FONLAMA MALİYETİ %12’YE YAKIN

TCMB’nin uyguladığı likidite politikalarının bileşiminde ortaya çıkan son faizi gösteren ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yılın başlarındaki yüzde 8.30’lu seviyelerden Mayıs ayı başında yüzde 12.00 bandına yükseltildi. Ortalama fonlama maliyetinde Ocak ayına göre yaklaşık 375 baz puan sıkılaştırma yapıldı ve bu adım piyasa tarafından ciddi bir sıkılaştırma ve kur üzerindeki baskıları azaltan en önemli etkenlerden biri olarak nitelendirildi. Enflasyonun geçici de olsa tek haneye gerilemesi ve benzer gelişmekte olan ülkelerin bazılarında faiz indirimleri yapılmasıyla birlikte hem nominal hem de enflasyondan arındırılmış reel getiri TL’yi cazip kılmaya başladı. TCMB’nin sıkı bir para politikası uyguladığına da dikkat çeken Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem geçen hafta yaptığı açıklamalarda “Gelişmekte olan para birimleri dolar karşında değerleniyor. Türkiye’nin reel faizi ise 10 yıllık ABD tahvillerine neredeyse eşit. TL buna bağlı olarak gelişmekte olan para birimlerine göre de değer kazanıyor” dedi.

YABANCILAR ACISINDAN CAZİP

Bankacılar TL’nin sağladığı nominal getirinin yabancılar açısından cazip olduğuna dikkat çekerken bir çok kurum döviz borcu bulunan lokal kurumsal müşterilerine ise 3.50 altından dolar alımı önerdiler. Tahvil bono piyasasında 10 yıllık yeni gösterge tahvilde Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.66 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.62 oldu. Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.67 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 11.63 oldu.

REUTERS

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:0428.08.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more