Dolar ne kadar oldu?

Piyasalar ABD'de görüşülmesi beklenen yeni sağlık yasasını beklerken dolar/TL sabah saatlerinde 3.63'ün üzerinde işlem görüyor.

Dolar ne kadar oldu?

Dolar/TL dün gün içinde genel olarak yatay hareket ettikten sonra akşam saatlerinde yönünü yukarı çevirip hafif yükselirken, piyasalar dün yapılması beklenen ancak ertelenen ABD sağlık yasası oylamasını bekliyor. Bugün yapılacak oylama Trump’ın bundan sonra ele alması beklenen ekonomi hakkındaki yasa tasarılarına partisinden gelecek desteğin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Aslında dün yapılması planlanan oylama bugüne ertelenmiş olsa da Kongre’den yeterli desteği alamaması da imkanlar dahilinde. Bazı yatırımcılar Trump’ın Kongre’den geçirmeye çalıştığı ilk büyük tasarı olan sağlık yasasının yeterli desteği alamaması halinde küresel piyasalarda yükselişe neden olan Trump’ın vergi indirimleri ve kamu harcamalarını artırma vaatlerinin tehlikeye gireceğini düşünüyorlar.

Trump dün Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi parti üyelerine, yeni sağlık yasa tasarısına destek vermemeleri halinde Obama dönemi sağlık yasasında değişiklik yapmayacağını ve bundan sonra vergi reformuna odaklanacağını söyledi.

‘KÜRESEL BEKLEME MODUNA GİRİLDİ’

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, “Piyasalar küresel anlamda bekleme modunda. Sağlık yasası oylaması bugüne ertelendi, bunun sonucu bekleniyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yüzde 2.43 seviyesine bir yükseliş oldu, dolarda güçlenme kura da hafif yükseliş olarak yansıdı. Yasanın geçememesi halinde Trump politikalarının uygulanabilirliği sorgulanır ki bu da dolarda değer kaybına neden olabilir. Ancak bu sorgulama biraz risk iştahının kaçmasına da neden olabilir. Dolar/TL’de 3.60-3.65 bandında hareket izleyebiliriz” dedi.

Dün saat 1729’da 3.6221/3.6235 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat 0853’te 3.6360/3.6386 seviyesinde bulunuyor. Dün aynı saatte 3.7643/3.7662 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.7750/3.7771, 3.9070/3.9089 seviyesindeki euro/TL ise 3.9139/3.9164 seviyesinde.

Merkez Bankası’nın (TCMB) fonlama maliyetini beş yılın zirvesinde tutmaya devam etmesi de TL’yi destekleyen bir unsur olarak ön plana çıkmaya devam ediyor. TCMB para politikasında ana fonlama enstrümanı olarak kullanılmaya başlanan geç likidite penceresi faizini geçen hafta Perşembe günü 75 baz puan artırması sonrası bu artışı likidite adımlarıyla fonlama maliyetine yaklaşık 50 baz puan yükseliş olarak yansıttı.

REUTERS