Dolar ne kadar oldu?

Trump'ın sağlık sistemini değiştirmek için Kongre'de yeterli destek bulamaması doları zayıflatırken dolar/TL haftaya 3.61'in altında başladı. Dolar son bir ayın en düşük seviyesinde.

Dolar ne kadar oldu?

ABD devlet başkanı Donald Trump’ın sağlık yasasını Kongre’den geçirememesi doların küresel anlamda değerini düşürüyor.

Dolar/TL saat 07:52’de 3.6035/3.6072’den euro/TL ise 3.9080/3.9121’den işlem görüyor.

‘DOLARIN 3.55’E KADAR GERİLEME POTANSİYELİ VAR’

ALB Foreks Yönetmeni Onur Altın, tasarının geçmemesi ardından ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin aşağı gelmeye devam etmesiyle gelişmekte olan ülke para birimlerinin değer kazandığını söyleyerek, “Faizler yüzde 2.3660 seviyelerine kadar geriledi, dolar/TL de 3.60’ın altını test ediyor. Dolar/TL uzun zamandır 3.60-3.64 bandında kaldığı için 3.60 seviyesinin altı önemli, kalıcı olursa 3.55’e kadar gerileme potansiyeli var. Artık gözler ABD’de vergi reformuna çevrildi. Trump’ın Cumhuriyetçiler arasında çok güçlü olmadığı algısı piyasada tedirginlik yaratıyor” dedi.

ABD endeks vadeli işlemleri ve dolar ABD Başkanı Donald Trump’ın hazırldığı ilk büyük yasa teklifi olan sağlık tasarısını Kongre’den geçirememesinin ardından vergi kesintilerini ve kamu harcamalarının artırımı önerileri için yeterli destek toplayıp toplayamacağına ilişkin şüphelerle gerilerken Asya borsaları da güç bulmakta zorlanıyor.

KENDİ PARTİSİ BİLE DESTEK OLMUYOR

Trump’ın başlıca seçim vaatlerinden olan Obama dönemi sağlık sigortası düzenlemelerini kaldırmak için hazırladığı tasarıya kendi partisinden destek bulmakta zorlanması altın ve yen gibi güvenli liman varlıklara talebi de artırdı.

ABD endeks vadeli işlemleri, ABD borsalarının açılışta gerileyeceğine işaret ederek Asya piyasalarındaki yoğun hacimli işlemlerde yüzde 0.7 geriledi. Yatırımcılar arasında “Trumpflasyon işlemi” şeklinde adlandırılan, ABD ve dünya ekonomisinde devam etmesi öngörülen toparlanma ile bağlantılı emtia gibi varlıkların satın alındığı işlemler satış baskısı altında kaldı.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları MSCI endeksi geçen haftayı üç haftadan beri ilk defa düşüşle kapattıktan sonra bugün yatay seyrediyor. Japonya’nın Nikkei endeksi ise yenin güçlenmesine paralel olarak yüzde 1.5 geriledi.

SOZCU.COM.TR-REUTERS

 

Piyasalar bu hafta neyi takip edecek? Tablo: Sözcü

Piyasalar bu hafta neyi takip edecek? Tablo: Sözcü